fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Antyreligijna prowokacja w Toledo

Pierwszy zjazd Ateistów. Na miejsce spotkania organizatorzy wybrali kościół w mieście będącym siedzibą prymasów Hiszpanii
To niejedyna prowokacja, jakiej dopuszcza się z Międzynarodowa Federacja Ateistów (FIdA), organizator zjazdu nazwanego Pierwszym Ateistycznym Soborem Toledańskim. Imprezę ma uświetnić opisywana już przez „Rz” wystawa skandalicznych zdjęć Jose Antonia Moreno Montoyi przedstawiających Chrystusa, Maryję i świętych w obscenicznych pozach. Propagowanie fotografii godzących w uczucia religijne ludzi wierzących potępili nie tylko hiszpańscy biskupi, ale także wiele organizacji świeckich, m.in. Hiszpańskie Forum Rodziny.
Przeprowadzeniu ateistycznej imprezy w zabytkowym kościele pod wezwaniem św. Wincentego, który po desakralizacji stał się centrum kultury, sprzeciwił się burmistrz Toledo Emiliano Garcia Page. Organizatorzy zapewniają jednak, że zjazd odbędzie się. Jego hasłem będzie „Rzucenie wyzwania fundamentalizmowi”. Zdaniem FIdA w instytucjach, organizacjach i ruchach religijnych trwa bowiem „ekspansja radykalizmu”. Wśród prelegentów znajdą się filozofowie, socjolodzy, astrofizycy, ale także były ambasador Hiszpanii przy Watykanie . FIdA reklamuje się jako organizacja „racjonalistyczna o poglądach antyreligijnych”, walcząca o „wolność osobistą”. Nie kryje, że jej celem jest zwalczanie wiary w Boga uważanej przez nią za „przesąd powodujący najwięcej zła”.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA