fbTrack

Kraj

Największy błąd Komisji Majątkowej poprawiony

W lutym Komisja Majątkowa przygotowała raport końcowy
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Nie 20 mld, ale 2 mln zł. Pieniędzy nie wypłacono, tylko oddano nieruchomość zastępczą – w najnowszej wersji dokumentu komisji ta pomyłka została poprawiona
Zamieszanie wywołał w 2010 r. poseł SLD Sławomir Kopyciński, który na podstawie dokumentu Komisji Majątkowej twierdził, że wartość majątku zwróconego Kościołowi wynosi 24 mld zł.
Ów dokument to była tabela zawierająca spis wszystkich wniosków i rozstrzygnięć. Poseł, o czym pisała „Rz", nie zauważył, że w dokumencie nie było mowy o wartości majątku zwróconego Kościołowi, ale o sumie rekompensat pieniężnych, które w dodatku były źle obliczone. Nie uwzględniono bowiem denominacji z 1995 r., dodając sumy sprzed i po denominacji. Według tamtej wersji dokumentu największą rekompensatę pieniężną uzyskała diecezja toruńska (nr sprawy 1162). Skarb Państwa miał jej wypłacić w 1993 r. ponad 20 mld starych zł, czyli ponad 2 mln nowych. Miała to być rekompensata za nieruchomości zabrane parafiom w Brodnicy, Chełmży, Grudziądzu i Kowalewie Pomorskim. W lutym Komisja Majątkowa przygotowała raport końcowy. Jego częścią jest owa tabela. Poprawiona wersja jest już na stronie internetowej MSWiA. Skorygowano m.in. informacje pod nr. sprawy 1162. Otóż okazuje się, że Skarb Państwa nie wypłacił kurii biskupiej w Toruniu żadnych pieniędzy. Przekazał natomiast jako nieruchomość zamienną zabudowaną działkę o powierzchni 2,1 ha w Toruniu o wartości 2,169 mln zł. Ta działka to zadośćuczynienie za ponad 1000 ha ziemi zabrane ośmiu podmiotom kościelnym w tej diecezji.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL