fbTrack

Nauka

Skąd król Herod Wielki brał kamień do budowy świątyni jerozolimskiej

Herod Wielki kazał świątynię rozebrać i zbudować od nowa. Kamień pochodził z miejsca, gdzie dziś mieszkają ortodoksyjni żydzi
Reuters
Kamieniołom, z którego pochodzą bloki kamienne użyte do przebudowy świątyni jerozolimskiej w Iw. p. n. e. przez króla Heroda Wielkiego, odsłonili izraelscy archeolodzy.
Odkrycia dokonali co prawda dwa miesiące temu, ale dopiero teraz poinformował o tym archeolog Yuval Baruch. - Odkryliśmy miejsce, z którego wydobyto bloki kamienne użyte dobudowy świątyni ponad dwa tysiące lat temu - powiedział badacz w rozmowie z dziennikarzem AFP.
Kamieniołom odkryty został przypadkiem na terenie dzielnicy ultraortodoksyjnych żydów Ramat Shlomo we wschodniej Jerozolimie. - Od razu zrozumieliśmy wyjątkowy charakter tego miejsca. Z historycznego punktu wiedzenia to odkrycie jest sensacyjne - powiedział archeolog. - Białe skały przypominające marmur są identyczne z siedmiotonowymi blokami Ściany Płaczu. Tak dzisiaj nazywany jest fragment muru zachodniego okalającego świątynię, jedyna część, jaka pozostała po zburzeniu sanktuarium przez Rzymian w roku 70 n. e. Podczas prac wykopaliskowych w Ramat Shlomo archeolodzy odnaleźli też narzędzia i monety z czasów króla Heroda Wielkiego.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL