fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Randy Crawford występuje na Jazz nad Odrą

Randy Crawford & Joe Sample
materiały prasowe
Znakomita wokalistka soulowo-jazzowa Randy Crawford zaśpiewa w czwartek wieczorem na festiwalu Jazz nad Odrą
To jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Jego 47. edycja rozpoczęła się 2 marca konkursem na indywidualność jazzową. Wystąpił również kwintet Michała Wierby i Piotra Schmidta.
Czwartkowy koncert duetu Randy Crawford — Joa Sample zelektryzuje miłośników jazzu, soulu i pięknych głosów. Wokalistka Randy Crawford przez lata była czołową przedstawicielką tradycyjnego r'n'b w Ameryce, ale kiedy spotkała pianistę i aranżera Joe Sample'a, jest styl zbliżył się do jazzu. Pierwszym owocem współpracy był wysoko oceniony album „Feeling Good". Ich koncerty na North Sea Jazz Festival nagradzano owacjami. Podobnie będzie zapewne i w sali wrocławskiego Impartu.
Drugą wielką gwiazdą festiwalu jest saksofonista Joe Lovano, który wystąpi z zespołem US Five i programem „Bird Songs" w hołdzie legendarnemu twórcy be-bopu Charliemu Parkerowi.
– Nie chciałem naśladować Charliego Parkera. Ale pokazać jego wybitne kompozycje w innym świetle, przenicować je i stworzyć własne melodie i rytmy— własną płytę. Nie mogę przecież opowiadać cudzej historii – powiedział Lovano.
Drugim wielkim saksofonistą festiwalu będzie David Murray. Z grupą Cuban Ensemble nagrał repertuar Nat King Cole'a i jego koncert we Wrocławiu zbiegnie się z premierą albumu „En Espanol". Gdyby nie trębacz Christiam Scott, byłby to festiwal saksofonistów. W sobotę usłyszymy bowiem The Bennie Maupin Ensemble z kontrabasistą Darkiem Oleszkiewiczem. Natomiast nowy program zaprezentuje kwintet Scotta uważanego za najważniejszego trębacza młodego pokolenia. Na festiwalu Jazz nad Odrą wystąpił dwa lata temu z kwartetem McCoy Tynera.
European Jazz Ensemble z czołowymi muzykami naszego kontynentu, w tym z trębaczem Piotrem Wojtasikiem, wystąpi w Imparcie w piątek.
Każdego dnia zaprezentują się polscy muzycy. Saksofonista Adam Pierończyk wykona kompozycje Krzysztofa Komedy, z udziałem amerykańskiego saksofonisty Grega Osby'ego. Pianista Kuba Stankiewicz zagra w duecie z saksofonistą Maciejem Sikałą, a trębacz Robert Majewski — z zespołem Zbigniewa Lewandowskiego Free Bop Project. Grupa Vibraslap wystąpi z wokalistą Januszem Szromem. Ciekawie zapowiada się grupa utworzona specjalnie na festiwal przez Leszka Możdżera i Krzesimira Dębskiego. Ich gościem będzie w sobotę izraelski perkusista Zohar Fresco. W niedzielę jego trio zagra w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem.
47. festiwal Jazz nad Odrą zakończy tradycyjna „Gala polskiego jazzu". Z Big Festival band pod kierunkiem wrocławianina Zbigniewa Czwojdy wystąpią m.in.: Carmen Moreno, Anna Serafińska, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Piotr Wojtasik.
Program festiwalu stawia go w krajowej czołówce. A mamy cyklicznych imprez jazzowych w Polsce już ponad sto.
Więcej informacji i rezerwacja biletów na stronie: www.jazznadodrą.pl
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA