fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Klienci kupią mieszkania do 400 tys. zł

Średni czas sprzedaży mieszkania nie przekracza stu dni
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Klienci w ubiegłym roku najczęściej kupowali lokale do 400 tys. zł. Ceny transakcyjne w ciągu roku spadły nieznacznie prawie w każdym dużym mieście
• Wyjątkiem okazała się Warszawa, gdzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia stawka mkw. w zrealizowanych transakcjach wzrosła o 1,5 proc. i wynosi aktualnie ok. 7,9 tys. zł.? - W porównaniu do 2009 r. dodatkowo zwiększył się odsetek transakcji do 400 tys. zł – aż 79 proc. transakcji na rynku wtórnym nie przekraczało takiej właśnie kwoty. Natomiast tylko 2 proc. kupujących zdecydowało się na mieszkanie kosztujące ponad 800 tys. zł. – podają pośrednicy z Metrohouse & Partnerzy (M&P).?
Według doradców Metrofinance, w ubiegłym roku średnia kwota kredytu wyniosła 320 tys. zł, a najwięcej transakcji zostało przeprowadzonych w przedziale 200 – 300 tys. zł.??
• Klienci kupowali najwięcej mieszkań o pow. 45 — 60 mkw. (37 proc. wszystkich transakcji), natomiast lokale o metrażach 60 — 75 mkw. były podmiotem jedynie 9 proc. transakcji.? Najczęściej kupowano dwa pokoje (47 proc. transakcji). – Popularność mieszkań dwupokojowych w 2010 r. była nawet nieznacznie wyższa niż rok wcześniej. Choć klienci preferują niewielkie lokum trzypokojowe, statystyki transakcyjne nie odzwierciedlają tego trendu – zauważa Marcin Jańczuk z M&P.
???• Największą popularnością cieszą się mieszkania w budynkach oddanych do użytku po 2000 r. – niemal co trzecie nabywane lokum na rynku wtórnym zostało wybudowane w ostatnich latach.? W porównaniu z 2009 r. średni czas sprzedaży mieszkań uległ nieznacznemu skróceniu. Najdłuższy czas sprzedaży odnotowano w I kw. 2010 r. — 108 dni. W pozostałych kwartałach nie przekroczył 100 dni. Najszybciej sprzedawały się kawalerki, a jak zwykle najdłużej na nabywców czekały lokale czteropokojowe i większe. Właściciele tych lokali, którym udało się doprowadzić do transakcji, czekali na nią średnio 4,5 miesiąca.??
• Mieszkania w budynkach z wielkiej płyty, jak i w blokach wybudowanych w ciągu ostatnich pięciu lat, czekają na nowego właściciela równie długo (100 dni). Nieco krócej sprzedają się lokale w kamienicach (96 dni). Zaledwie 4,5 proc. ofert, które były przedmiotem transakcji, czekało na rynku dłużej niż 12 miesięcy.??
• W 2010 r. we Wrocławiu średnia cena transakcyjna wynosiła 288 tys. zł. – Największą liczbę transakcji odnotowaliśmy w dwóch segmentach cenowych: 200 - 300 tys. zł oraz 300 – 380 tys. zł. Zdecydowana większość sprzedanych nieruchomości mieściła się jednak w rządowym programie dopłat. W IV kw. ub. roku było to ok. 6,7 tys. zł za mkw. – podaje Jarosław Janczyński z wrocławskiego oddziału M&P.??
• W Poznaniu klienci kupowali głównie lokale do 250 tys. zł (90 proc. wszystkich transakcji). – Jest to typowa wysokość zdolności kredytowej przeciętnej poznańskiej rodziny – zauważa Michał Dziarmaga, przedstawiciel poznańskiego oddziału M&P. Dodaje, że zainteresowaniem cieszyły się również oferty lokali w rewitalizowanych kamienicach oddawanych w standardzie deweloperskim. – Znikomym zainteresowaniem cieszą się natomiast domy, które są bardzo drogie. Jeżeli nie stanieją, będą ofertą dla nielicznych, zamożnych klientów – mówi Dziarmaga??
• Tymczasem warszawscy pośrednicy odnotowali znaczny wzrost aktywności klientów w drugiej połowie 2010 r. – Liczba transakcji w drugim semestrze ubiegłego roku była większa o 57 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2010 r. – szacuje Agnieszka Włodarczyk z warszawskiego oddziału M&P. Największym zainteresowaniem w stolicy cieszyły się mieszkania do 500 tys. zł.??
• W Trójmieście pośrednicy odnotowali największy ruch w trzecim i czwartym kwartale 2010 r. – Końcówka roku to zazwyczaj duże zainteresowanie podyktowane najczęściej zmianami, które wchodzą w życie w 2011 r. – zmiana stawki podatku VAT i modyfikacje programu dopłat do kredytów – mówi Jolanta Starnawska M&P z Trójmiasta.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA