fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mineralna przyda się też w biurze

Czy pracodawca, który w upalny dzień zafundował spragnionym pracownikom kilka skrzynek wody mineralnej, może zaliczyć wydatek do kosztów?
Tak, bo dzięki temu mogą lepiej pracują. Na dodatek obowiązek ugaszenia pragnienia pracowników wynika z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. A nawet jeśli szef zafunduje im coś "nieobowiązkowego", to może argumentować, że to koszt pracowniczy, czyli wydatek na funkcjonowanie firmy.Przypomnijmy, że zgodnie z § 112 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca musi zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a osobom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody inne napoje. Ich ilość, rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określa rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posił...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA