Miejsce pracy delegowanego decyduje o obowiązkach firmy

Sposób wskazania miejsca pracy w angażu delegowanego za granicę przesądza o rozliczeniach finansowych jego pracodawcy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych
- Jestem kadrową w warszawskiej spółce budowlanej. Wysyłamy zatrudnionych do pracy za granicę (głównie do Hiszpanii) do realizacji umów, jakie zawieramy z obcymi kontrahentami. Nie wiem, czy musimy zmieniać w ich umowach postanowienia o miejscu pracy, podając jakiś obszar w Hiszpanii? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.To zależy od konkretnej sytuacji. Polska firma zatrudnia delegowanych według naszego prawa pracy. Z wyjątkiem pewnych minimalnych standardów (np. płacy, długości urlopu i odpoczynku), które nie mogą być mniej korzystne od obowiązujących w kraju przyjmującym. Do tych minimalnych standardów nie należy określanie elementów umów o pracę. A zgodnie z art. 29 kodeksu pracy w angażu strony muszą określić miejsce wykonywania pracy. Oczywiste jest, że musi ono być prawdziwe. Czytelniczka podała za mało szczegółów, by konkretnie odpowiedzieć. Można wyróżnić trzy sytuacje.-Po pierwsze: firmy specjalnie zatrudniają pracowników po to, by ich zaraz...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL