Zaliczkę z pensji potrąć bez zgody pracownika

Pracodawcy nie wolno potrącać swojej należności z wynagrodzenia pracownika na podstawie kodeksu cywilnego. Musi do tego stosować przepisy kodeksu pracy
- Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym, a po jego zakończeniu nie wrócił do pracy, bo ją porzucił. Za kilka dni miesiąca poprzedzającego urlop bezpłatny naliczyliśmy mu należne wynagrodzenie, ale zatrudniony nie zgłosił się po nie (wypłata w kasie firmy). Nie mamy z nim żadnego kontaktu ani możliwości przekazania tych pieniędzy. Jednocześnie nie rozliczył się z zaliczki pobranej na poczet wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji możemy dokonać potrącenia i uznać, że wynagrodzenie zostało wypłacone? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.Pracodawca może dokonać potrącenia zaliczki pieniężnej z wynagrodzenia pracownika, jeśli pozwala na to kwota wynagrodzenia. Możliwość potrącenia zaliczki pieniężnej udzielonej pracownikowi z wynagrodzenia za pracę wynika z art. 87 § 1 pkt 3 k.p. Ujęcia dokonuje się po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy. Nie jest tu potrzebna zgoda zatrudnionego.Podstawą potrącenia jest wyłąc...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL