Wybierającemu się na wypoczynek w pierwszym miesiącu zatrudnienia wynagrodzenie za urlop liczymy od pieniędzy należnych za czas faktycznie przepracowany. Podstawy wymiaru nie uzupełnimy do kwoty przysługującej za cały miesiąc
- Gdy zatrudniony idzie na urlop w pierwszym miesiącu nowej pracy, podstawę wymiaru płacy za urlop ustalamy na podstawie pensji za czas faktycznie przez niego przepracowany. Dlaczego nie uzupełniamy go do wynagrodzenia, jakie by uzyskał za cały miesiąc, jak to jest przy zasiłku chorobowym? Przecież pracownik na tym traci - pyta czytelnik DF.To nieprawda. Chodzi o zasadę określoną w § 11 ust. 2 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za urlop oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem w takiej sytuacji podstawę wymiaru stanowią zmienne składniki poborów za okres nie dłuższy niż miesiąc, należne za czas faktycznie przepracowany. To odstępstwo od reguły ustalania jej na podstawie ruchomych składników w wysokości wypłaconej podczas trzech, a nawet 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia wypoczynku.Tak ustaloną...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.