Zasadniczo wynagradzasz tylko wykonaną pracę. Czasami musisz jednak zapłacić zatrudnionemu za okresy, kiedy jej nie świadczył, np. za przestój i za dyżur
Na taką gratyfikację pracownik może liczyć, gdy - zgodnie z art. 81 k.p. - jest gotów do wykonywania pracy, ale nie robi tego z powodu przeszkód ze strony zakładu pracy. Przestój to nieplanowana i przejściowa przerwa w wykonywaniu pracy, spowodowana zaburzeniami w normalnym funkcjonowaniu zakładu pracy (R. Sadlik, "Przestój w pracy i jego skutki dla pracowników", "Prawo Pracy" 2000/4/13, t. 1). Nie chodzi przy tym tylko o przeszkody, za które pracodawca ponosi winę, jak złe zarządzanie, ale również o te zupełnie od niego niezależne, np. brak energii, awaria maszyny, pożar magazynu firmy. Pracownik zachowuje za ten czas prawo do wynagrodzenia z tytułu niedopuszczenia do pracy, a także prawo do wynagrodzenia, gdy został wprawdzie dopuszczony do wykonywania pracy, lecz wskutek przeszkód faktycznych leżących po stronie pracodawcy nie mógł tej pracy świadczyć (P. Ciborski, G. Klimaszewski, "Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia pieniężne ze stosunku pracy", Gdańsk ...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.