Pracodawca, który grupowo zwolnił pracowników, nie ma swobody przy rekrutacji nowej kadry. W pierwszej kolejności powinien zatrudnić byłych pracowników. Może jednak zaproponować im gorsze warunki zatrudnienia
-
Zostałam zwolniona w ramach zwolnień grupowych. Po trzech miesiącach okazało się, że pracodawca szuka pracownika na moje dotychczasowe stanowisko. Czy w pierwszej kolejności nie powinien mnie zaproponować tej pracy? A jeśli tak, to na jakich warunkach? -pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zastrzega, że nowa oferta pracy przygotowana przez pracodawcę zakłada dużo gorsze warunki zatrudnienia niż wcześniejsze.Pracownik, który utracił pracę w ramach zwolnień grupowych, może wystąpić z powództwem do sądu pracy, jeśli wcześniej zgłosił pracodawcy chęć powrotu do firmy, a on tego nie uwzględnił. Takie uprawnienie wynika z ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 944 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).Jeżeli pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych, a następnie w ciągu 15 miesięcy ogłasza rekrutację na zwolnione stanowiska...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.