fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Przyjaciel syna na prezesa banku

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz
AFP
Opozycja ostrzega przed „prywatyzacją banku centralnego przez rodzinę Janukowycza”
Portale pisały, że jest „przyjacielem starszego syna prezydenta Wiktora Janukowycza Ołeksandra, który prowadzi interesy w budownictwie i bankowości”.
„Arbuzow był szefem UkrBiznesBanku w Doniecku kontrolowanego przez Ołeksandra Janukowycza” – pisał kijowski tygodnik „Diłowa Stołycia”.
„Apetyty rodziny Janukowycza wymagają ofiar. Nominacja Arbuzowa oznacza, że NBU zostanie sprywatyzowany przez rodzinę prezydenta” – ogłosił opozycyjny Blok Julii Tymoszenko, który zagłosuje przeciw.
Kandydatury Arbuzowa nie poprze też opozycyjna Nasza Ukraina. – Zapoznaliśmy się z jego życiorysem. Niektóre sprawy nas przerażają. Choćby to, że nie ma on kodu identyfikacyjnego. Otrzymuje go każdy obywatel Ukrainy w wieku 14 lat. Po to, by móc dokonywać poważnych operacji bankowych czy sprzedawać nieruchomości – mówi „Rz” Iryna Heraszczenko, deputowana partii. Od konieczności posiadania kodu Arbuzowa zwolnił doniecki sąd, bo mężczyzna jest... religijny.
Przeciwnicy Janukowycza chcą też, by człowiek, który będzie decydował o finansach Ukrainy, wytłumaczył, w jaki sposób zarobił w 2009 r. 150 milionów hrywien (ok. 19 mln dolarów). Według prasy sprawa może być związana m.in. z planami syna Janukowycza, by wykupić Ukraiński Bank Rozwoju. Pozwolenie ma wydać NBU.
Gazety w Kijowie niejednokrotnie pisały o nominacjach członków bliższej lub dalszej rodziny Janukowycza na intratne stanowiska. Czy nowe doniesienia zaszkodzą jego popularności?
– Nie sądzę. W naszym kraju obowiązuje zasada „wąskiego koła zaufania”. Ludzie ufają swoim bliskim lub znajomym. To specyfika moich rodaków, choć pewnie nie tylko ich – mówi „Rz” Mychajło Pohrebyński, szef Centrum Badań Politycznych i Konfliktów w Kijowie. – A prezes banku centralnego, niezależnie od tego, czy jest przyjacielem syna Janukowycza czy nie, i tak nie będzie mógł prowadzić samodzielnej polityki – dodaje.
Wczoraj uwagę ukraińskich dziennikarzy przykuły także inne doniesienia. Jak pisała gazeta „Segodnia”, Janukowycz ma zbudować dla prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa dom na terenie swojej rezydencji Synegora w obwodzie iwano-frankiwskim na zachodzie Ukrainy. Wcześniej wypoczywał tam Wiktor Juszczenko. Pracownicy dokonali w rezydencji gruntownego remontu. „Słyszeliśmy, że Miedwiediew będzie przyjeżdżał tu na wypoczynek na narty” – opowiadali gazecie tamtejsi mieszkańcy. Janukowycz spotkał się w tym roku z Miedwiediewem dziesięć razy.
– To jeszcze nie koniec – mówił pod koniec listopada Janukowycz, przebywający wówczas w Moskwie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA