Podpisałeś ugodę, odszkodowaniem podziel się z fiskusem

Firma, która dogada się w sądzie ze zwalnianym pracownikiem i wypłaci mu odszkodowanie, powinna pomniejszyć je o podatek
Gdy strony zawrą ugodę, zwolnione z podatku są tylko rekompensaty, które nie mają podstawy w przepisach. Jeśli są to odszkodowania wypłacone na podstawie kodeksu pracy, będą opodatkowane. Tak prawdopodobnie będzie w sytuacji opisanej nam przez czytelnika.Grupa pracowników rozwiązała umowę na podstawie art. 55 § 1kodeksu pracy (z powodu rażącego naruszenia obowiązków przez pracodawcę) i złożyła pozew do sądu o odszkodowanie. Ich były szef twierdzi jednak, że umowa nie została rozwiązana z jego winy. Mimo tej różnicy zdań strony zastanawiają się nad ugodą przed sądem. Rozważają dwa warianty:- wypłata pieniędzy tytułem odszkodowania,- wypłata bez określenia tytułu.- Czy pracownicy muszą zapłacić podatek? - pyta czytelnik. Wydaje się, że tak. Ale zacznijmy od analizy przepisów.O zwolnieniu pracowniczych odszkodowań mówi art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Nie zapłacimy podatku od odszkodowań, kt...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL