Znany jest projekt formularza, na którym podatnicy będą występować o interpretacje prawa podatkowego. Trzeba go będzie stosować od 1 lipca. Od tego dnia zaczną obowiązywać także opłaty za odpowiedź
Podczas wypełniania formularza ORD-IN niezwykle istotne będzie podanie liczby zaistniałych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych. Wnioskodawca będzie bowiem płacił 75 zł od każdej z opisanych sytuacji.Nie wiadomo jednak, jak będą np. traktowane przypadki, gdy z jedną transakcją związane jest pytanie i o VAT, i o podatek dochodowy. Powstaje pytanie, czy jest to jeden stan faktyczny, czy dwa? Można się spodziewać, że będzie to budzić wątpliwości. Zwracała na to uwagę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podczas konsultacji w sprawie projektu. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów napisało jedynie, że pojęcia te występują w ordynacji podatkowej, a rozporządzenie nie może precyzować definicji ustawowych. Podkreśliło też, że pojęcie "stan faktyczny" już występuje w ordynacji podatkowej i nie powoduje wątpliwości.Od 1 lipca niezwykle istotne będzie terminowe wniesienie opłaty za wniosek. W razie niedotrzymania terminu pozostanie on nierozpatrzony, bez uprzedniego ...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.