Rekrutując personel, nie musisz od razu oferować kandydatowi etatu. Masz do dyspozycji kilka ewentualności, np. zlecenie, umowę o dzieło, kontrakt menedżerski
Nie jest oczywiście tak, że można zaproponować komukolwiek umowę cywilną. Jeśli przedsiębiorca wskazuje miejsce i czas świadczenia pracy oraz wydaje na bieżąco polecenia, musi przyjąć kogoś na umowę o pracę. Gdy jednak nie oczekuje tak ścisłej współpracy, w grę wchodzą umowy cywilne, jak zlecenie, dzieło czy kontrakt menedżerski.Firmy niechętnie zatrudniają od razu na etat. Boją się związania sobie rąk na wypadek, gdyby nowo przyjęty się nie sprawdził. Umowa o pracę na czas nieokreślony tworzy bowiem najtrwalszą więź między stronami. W razie rozstania obowiązują sztywne terminy wypowiedzenia, wynoszące od dwóch tygodni do trzech miesięcy w zależności od stażu pracy w danej firmie. Dlatego pracodawcy proponują tę formę angażu tylko fachowcom czy przedstawicielom zawodów szczególnie poszukiwanych. Dla innych mają natomiast całą gamę innych rodzajów umów o pracę, które nie są tak uciążliwe. Sprawdzając czyjeś predyspozycje czy umiej...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.