fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Magistrowie/studenci

Tańsze bilety kolejowe dla żaków

Wydatki na podróże do rodziny lub wypady z przyjaciółmi to spore obciążenie finansowe dla studentów. Mają jednak ulgi, promocje, tańsze połączenia
Studenci, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat, mają ustawową zniżkę 37 proc. Aby z niej skorzystać, trzeba mieć legitymację studencką oraz dowód osobisty lub inny dokument, który umożliwi konduktorowi sprawdzenie wieku. Ulga ustawowa nie dotyczy jednak pociągów InterCity i EuroCity.
Oprócz zniżek ustawowych w PKP są również ulgi komercyjne. Choć czasem pokrywają się z ustawowymi, to się ich nie łączy. W pociągach InterCity wszyscy, którzy nie ukończyli 26 lat, mogą skorzystać ze zniżki wynoszącej 33 proc. i obowiązującej na przejazdy drugą klasą w jedną stronę albo tam i z powrotem. Ulga nie przysługuje tylko w jednej, ale za to ważnej sytuacji - gdy rozpoczynamy podróż w piątek w godzinach 14 - 20. Kto zacznie podróż ze zniżką wcześniej, może ją ukończyć w czasie, gdy ulga nie obowiązuje, ale pod warunkiem że jedzie bezpośrednim pociągiem. Korzystając z ulgowego biletu, musimy mieć ze sobą dokument, z którego wynika, że nie mamy jeszcze 26 lat. Studenci internauci mogą polować na tanie bilety PKP w sieci. Do 8 grudnia br. obowiązuje bowiem specjalna promocja "enterCity". Kupując bilet przez Internet na ekspres lub InterCity na odległość powyżej 50 km, można zapłacić nawet 33, 44 lub 55 zł za bilet wraz z miejscówką. Na sobotnie ekspresy można kupić w Internecie bilet wraz z miejscówką za jedyne 22 zł. Podróż należy jednak planować wcześniej (bilety są dostępne na 60 dni przed wyjazdem), bo liczba zniżkowych miejsc jest ograniczona. Promocyjne bilety są imienne, dlatego trzeba mieć ze sobą jakiś dokument potwierdzający tożsamość.
Gdy już oswoimy się z uczelnią, możemy też organizować wyjazdy grupowe. PKP przewiduje dla grup zorganizowanych (minimum dziesięć osób) ulgę na przejazdy pociągami Tanich Linii Kolejowych, ekspresami i InterCity. Zniżka obowiązuje zarówno w pierwszej, jak i drugiej klasie. Co istotne, opiekun grupy albo przewodnik jedzie bezpłatnie, jeśli grupa liczy dziesięć osób korzystających z ulgi. Na miejsca do leżenia zniżka przysługuje jednak jedynie na kuszetki PKP Przewozy Regionalne.
Inne ograniczenie stanowi warunek, aby organizatorem wyjazdu była uczelnia, wtedy ulga obowiązuje w trakcie roku akademickiego. Studenci mogą też zebrać się np. w ramach duszpasterstwa. Grupa zorganizowana przez parafię ma bowiem możliwość korzystania z o połowę tańszych przejazdów również w miesiącach wakacyjnych. Potrzebne jest sporządzenie tzw. zgłoszenie przejazdu wycieczki albo karty przejazdu grupy. Ulga nie obowiązuje w piątki w godzinach 14 - 20 oraz w pociągach międzynarodowych w komunikacji krajowej. Oprócz biletu ze zniżką trzeba jednak kupić miejscówkę. Koleje zastrzegają również, że mogą wyłączyć ze stosowania ulgi niektóre pociągi na oblężonych trasach, np. podczas ferii lub wakacji.
PKP oferuje jeszcze kilka innych promocji, z których mogą skorzystać studenci. Informacje o nich znajdziemy na stronie internetowej przewoźnika - www.pkp.pl 
masz pytanie do autora, e-mail: m.kosiarski@rzeczpospolita.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA