Od składników wynagrodzenia, jakie wypłacasz pracownikowi za czas choroby, nie płacisz składek. Jeśli jednak błędnie je potrącisz, musisz mu zwrócić nadpłatę
- Jestem nowym specjalistą płacowym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Mój poprzednik narobił bałaganu. Przez dwa miesiące niesłusznie pobrał składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od dodatku stażowego, wypłacanego pracownikowi za czas choroby. Czy nadpłatę trzeba oddać zatrudnionemu? Jeśli tak, to jak wygląda korekta i jak ustalić kwotę do zwrotu? - pyta czytelnik dF.Przedsiębiorca, jeśli chce, może zatrudnionym przyznać w przepisach zakładowych składniki wynagrodzenia wypłacane obok wynagrodzenia chorobowego i zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego oraz obok świadczenia rehabilitacyjnego. Gdy się na to zdecyduje, owe składniki wynagrodzeń są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dotyczy to również opisanego dodatku stażowego. A skoro tak, to poprzedni specjalista płacowy nieprawidłowo pobierał z niego składki wtedy, gdy zatrudniony przebywał na zwolnieniu lekarskim. Skł...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.