Firmie wynajmującej mieszkanie innej firmie przysługuje zwolnienie od VAT - wynika z interpretacji Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego z 26 kwietnia 2007 r. (nr RO/443-5/07).
Warunkiem jest jednak, że zostało ono przeznaczone na cele mieszkaniowe, np. jako lokal służbowy dla pracowników.Spółka, która wystąpiła z pytaniem, wynajmuje innej firmie lokal na cele mieszkaniowe (mieszkają w nim pracownicy firmy). Spółka posiada własnościowe spółdzielcze prawa do tego lokalu mieszkalnego. Wynajem odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a podatnik wystawia za niego fakturę VAT, opodatkowując usługę stawką 22 proc.Kontrahent twierdzi jednak, że wynajem ten powinien korzystać ze zwolnienia od VAT. Jego zdaniem wynika to z załącznika nr 4, poz. 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem zwolnione od opodatkowania są usługi wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (ex 70.20.11).Zdaniem spółki, która wystąpiła z pytaniem, nie może korzystać ona ze zwolnienia na ...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.