fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Dwóch gejów i brzuch do wynajęcia

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Rząd poszedł na rękę gejom, którzy korzystają z nielegalnych w ich kraju usług surogatek, by zostać ojcami
Ministerstwo Sprawiedliwości nakazało wpisywanie do rejestru stanu cywilnego dzieci urodzonych za granicą przez matki zastępcze na zlecenie Hiszpanów. Wybuchł spór, bo instytucja surogatek jest w Hiszpanii nielegalna. Wydana w październiku instrukcja to kolejny sukces hiszpańskich gejów. Usługi surogatki są dla nich doskonałym sposobem na zapewnienie sobie potomstwa na wyłączność, bez balastu w postaci biologicznej matki.
To kosztowny zabieg. Według gazety „El Pais” jeśli usługa ma zostać wykonana zgodnie z zachodnimi standardami (np. w USA), trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 60 tys. euro. Wyspecjalizowane agencje oferują Hiszpanom w pakiecie podróż za ocean, opiekę medyczną, koszt wynajęcia brzucha i powrót z dzieckiem, które nie będzie już traktowane w kraju ojca jako amerykański turysta, lecz otrzyma metrykę z jego nazwiskiem. Matka pozostanie nieznana. Liczba dzieci urodzonych Hiszpanom przez matki zastępcze szacowana jest na 60 do 70. Drogę do ich legalizacji przetarła para gejów z Walencji.
[srodtytul]Fakt dokonany[/srodtytul]
Ignacio B. i Juan C. M. znaleźli w Kalifornii kobietę, która zgodziła się oddać im przysługę za 25 tys. dolarów. W jej macicy umieszczono komórki jajowe nieznanej dawczyni zapłodnione plemnikami obu panów. W 2008 roku na świat przyszły bliźniaki. W konsulacie Hiszpanii w Los Angeles gejom odmówiono jednak ich rejestracji. Usłyszeli, że hiszpańskie prawo nie przewiduje udziału surogatek w procesie wspomaganej reprodukcji.
Odwołali się do resortu sprawiedliwości w Madrycie, który – postawiony przed faktem dokonanym – przychylił się do ich prośby, tłumacząc obejście prawa troską o dobro dzieci. Ponieważ łamaniu prawa próbował się sprzeciwić sąd w Walencji, żeby na przyszłość oszczędzić gejom takich przykrości, Ministerstwo Sprawiedliwości wydało teraz formalną instrukcję w tej sprawie. Obchodzenie prawa stało się standardem.
Ignacio B. i Juan C. M. żądali też, by bliźniakom wpisano do metryki nazwiska ich obu. Okazało się to na razie niemożliwe. Ojciec biologiczny ma być jeden, drugiemu pozostała adopcja. To zbyt długi proces – protestują geje. Co będzie, jeśli w tym czasie się rozstaną lub umrze ojciec biologiczny? W tym ostatnim przypadku, choć w świetle hiszpańskiego prawa są małżeństwem jak każde inne, dziadkowie mogliby zabronić partnerowi zmarłego widywania dzieci.
[srodtytul]Gdzie są granice[/srodtytul]
W związku z tą sprawą w Hiszpanii pojawiły się żądania legalizacji matek zastępczych.
– Zważywszy, że jest już oficjalne przyzwolenie na takie praktyki, wydaje się to wielce prawdopodobne – mówi „Rz” szef konserwatywnego Hiszpańskiego Forum Rodziny Benigno Blanco. – Skoro brak jakichkolwiek kryteriów moralnych, które wyznaczałyby granice tego, do czego można się posunąć w manipulowaniu życiem, z czasem zalegalizuje się wszystko. Pod tym względem Hiszpania kompletnie rozbroiła się moralnie – dodaje.
Obrończynie praw kobiet uważały kiedyś korzystanie z surogatek za wyzysk, ale zmieniły zdanie. Teraz mówią, że jeśli matka zastępcza godzi się na to z własnej woli, bez nacisków, to ma do tego pełne prawo. Zwłaszcza jeśli jest Amerykanką, a nie nędzarką z Indii. Zdaniem Benigna Blanco w przypadku hiszpańskich feministek zmiana podejścia jest naturalną konsekwencją poparcia dla par gejów, łącznie z prawem do wychowywania dzieci.
[srodtytul]Hipokryzja rządzących[/srodtytul]
Według etyka z uniwersytetu w Glasgow prof. Hugha McLachlana hiszpański problem z dziećmi surogatek można porównać do gwałtu. – O ile sam gwałt jest uznawany za niezgodny z prawem, to dzieci narodzone w jego wyniku są legalne i państwo otacza je opieką – zauważa. Kobiety, które chcą komuś urodzić dziecko, powinny mieć do tego prawo, a odebranie im możliwości zarobienia pieniędzy na tym procederze im nie pomoże – podkreśla.
Szefowa Fundacji Feminoteka Joanna Piotrowska jest zdania, że „zostanie surogatką, podobnie jak usunięcie ciąży czy urodzenie dziecka, powinno być indywidualną decyzją, bowiem każda kobieta ma prawo decydować o własnym ciele”. – Jeśli jednak w Hiszpanii działalność surogatek jest nielegalna, a przyjmuje się takie dzieci, świadczy to o hipokryzji rządu. To tak samo jak w Polsce, gdzie za czynności seksualne nie można żądać zapłaty, ale mamy całą masę agencji towarzyskich – dodaje Piotrowska.
Płatne usługi surogatek są legalne m.in. w Rosji, Gruzji, na Ukrainie, w niektórych stanach USA (Kalifornia i Floryda) i w Indiach. Nieodpłatnie i z wieloma zastrzeżeniami można urodzić komuś dziecko w Wielkiej Brytanii, Holandii, Grecji, Danii, Izraelu, Kanadzie i Australii.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA