fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Francja jednak wydłużyła wiek emerytalny

Pośrodku Eric Woerth, francuski minister pracy
AFP
Francuskie Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło wydłużenie wieku emerytalnego. Szykuje się kolejna eskalacja protestów
Ostateczne głosowanie zostało poprzedzone trwającymi ponad trzy tygodnie strajkami, które kosztowały ten kraj średnio 200 mln euro dziennie.
Wstrzymanie pracy rafinerii i zablokowanie ich przez związkowców praktycznie pozbawiło Francuzów paliw. Protest transportowców sparaliżował cały kraj. Wczoraj nadal stało dziesięć z 12 rafinerii oraz terminal naftowy Fos-Lavera, trzeci co do wielkości na świecie. W porcie w Marsylii zablokowanych jest wciąż 57 tankowców. Do zatrzymania produkcji została zmuszona także rafineria szwajcarska zaopatrywana w surowiec przez porty z południowej Francji. Ulice miast zawalają stosy śmieci – związkowcy nie pozwalają ich wywozić wojsku, które oskarżają o łamanie siłą akcji strajkowej.
Nowe protesty w całej Francji zostały zapowiedziane na czwartek, nadal na ulicach miast będą demonstrować związkowcy, studenci i uczniowie, którzy przyłączyli się do protestujących. Oczekuje się jednak, że demonstracje już nie będą tak liczne jak w ciągu ostatnich dziesięciu dni.
Francuska reforma emerytalna przewiduje, że w roku 2018 wiek uprawniający do pełnej państwowej emerytury zostanie podniesiony z 60 do 62 lat, a potem do 67 lat. Francuzi zostali zmuszeni do jej przeprowadzenia, ponieważ bez tego nie jest możliwa reforma finansów publicznych.Krajowi groziła również utrata najwyższego ratingu wiarygodności kredytowej na poziomie AAA.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA