fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Birdwatching w Polsce i Europie

Fotorzepa
Hobby to polega na obserwowaniu ptaków gołym okiem lub przez przyrządy optyczne. Towarzyszy mu fotografowanie i zgłębianie wiedzy na temat ptaków.
W przeciwieństwie do ornitologów, osoby uprawiające birdwatching są amatorami i nie prowadzą badań naukowych, choć wyniki z ich obserwacji, odnotowane w kartotekach faunistycznych, mogą być cennym uzupełnieniem badań prowadzonych przez naukowców. Obserwatorzy biorą często udział w liczeniach ptaków migrujących lub zimujących.
Bairdwatching najbardziej popularne jest na Wyspach Brytyjskich. Do Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (RSPB ) należy tam ponad milion członków - to największa organizacja przyrodnicza w Europie. Niektórzy obserwatorzy poszukują tylko rzadkich dla danego obszaru ptaków i wpisują je na osobistą listę zauważonych gatunków. Dorobili się specjalnego określenia — twitcher, czyli ktoś, kto tropi i kolekcjonuje wyjątkowe gatunki.
Najpiękniejsze siedliska ptaków w Europie: Delta Dunaju (w Rumunii i na Ukrainie), Półwysep Varanger (Norwegia), Wyspa Runde (Norwegia; miejsce kultowe, można oglądać tu kilkusettysięczne kolonie ptaków morskich), Puszta na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, Park Lauwersmeer i Wyspa Texel (Holandia), Mokradła Camarque (południe Francji), Zalew Siwasz (wschodnia część Krymu, nieporównywalny z czymkolwiek krajobraz w Europie - rozległy, płytki zalew Morza Azowskiego odsłania latem kilkaset kilometrów słonej pustyni. Na jego brzegu gromadzą się rzesze ptactwa wodno-błotnego)
Rzadkie ptaki, które można zobaczyć w październiku w Polsce: bernikla białolica, bernikla obrożna, hełmiatka, błotniak zbożowy, drzemlik, jer, czeczotka, poświerka Najciekawsze ostoje ptaków w Polsce: Zatoka Pucka, Ujście Wisły, Jezioro Łuknajno, Bagna Nietlickie, Dolina Biebrzy, Puszcza Białowieska, Ujście Warty, Zbiornik Jeziorsko, Dolina Środkowej Wisły, Bagno Całowanie, Zbiornik Turawski, Dolina Baryczy
Gdzie pytać o ptasiego przewodnika? W Zespołach Parków Krajobrazowych, lokalnych towarzystwach ornitologicznych, biurach Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, w warszawskim Klubie Podróży Horyzonty i krakowskim Bird Serwis. Ponadto w kraju jest ok. 50 ścieżek edukacyjnych przeznaczonych do samodzielnego obserwowania (patrz www.ptaki.info).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA