fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Z życia samorządów

Dolny Śląsk dobrze radzi sobie z funduszami unijnymi

Na Dolnym Śląsku szczyt umów i wydatków przypadł na wrzesień 2009 r. To efekt zawarcia umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach realizacji inicjatywy JEREMIE.
Rzeczpospolita
Dolny Śląsk – który dysponuje jednym z największych programów regionalnych – dobrze radzi sobie z wykorzystaniem funduszy europejskich
Program regionalny województwa dolnośląskiego, o wartości dofinansowania z Unii Europejskiej przekraczającej 4,82 mld zł, to jeden z pięciu największych, którymi dysponują województwa. Pomimo dużego budżetu władze – jak pokazują statystyki – sprawnie realizują jego zamierzenia. Region prezentuje się jako solidny podmiot we wdrażaniu funduszy europejskich.
Od marca 2009 r. poziom zawartych umów notuje stabilną dynamikę wzrostu, utrzymując się stale powyżej przeciętnego wyniku dla 16 programów regionalnych. Na koniec sierpnia 2010 r. wartość podpisanych już umów w województwie sięgnęła 58,6 proc. budżetu (średnia dla wszystkich programów 53,4 proc.). Z tym wynikiem województwo dolnośląskie sytuuje się na siódmym miejscu w rankingu regionów najszybciej podpisujących umowy o dofinansowanie.
[wyimek]1 mld zł wypłacono z funduszy unijnych beneficjentom na Dolnym Śląsku [/wyimek]
Poziom wydatków w programie do sierpnia 2009 r. kształtował się poniżej średniej i wyniósł wówczas niecały 1 proc. budżetu. Natomiast od września 2009 r. nastąpił dynamiczny, skokowy wzrost tego wskaźnika. Obecnie poziom wydatków poświadczonych we wnioskach o płatność jest o niecały punkt procentowy wyższy od średniej dla wszystkich programów i wynosi 20,4 proc. Oznacza to, że region otrzyma dodatkowe pieniądze z Krajowej Rezerwy Wykonania.
Województwo dolnośląskie zarezerwowało ok. 1,24 mld zł na realizację projektów indywidualnych (46 inwestycji znajduje się na liście podstawowej i cztery na liście rezerwowej). Stanowi to około 25 proc. wszystkich środków otrzymanych z Unii Europejskiej na realizację programu.
Należy podkreślić, że na stronach internetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego można znaleźć względnie przejrzyste i aktualne informacje dotyczące realizacji projektów indywidualnych. Podobnie jest z informacją o aktualnym stanie realizacji programu (co miesiąc ukazuje się szeroka analiza ilościowa).
Ponadto województwo to bardzo szybko udostępnia publicznie półroczne sprawozdania z wdrażania programu. Obecnie jest już dostępne to z
I półrocza 2010 r. To bardzo pozytywnie wpływa na wizerunek regionu na tle innych województw.
[i]Jak województwa sięgają po dotacje Euro dla regionów, program 1 PR czwartek, godz. 12.30 [/i]
[i]Jerzy Kwieciński, prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA