fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

E.ON uruchomi w Nekli

Niemiecki koncern energetyczny E.ON uruchomił w Nekli największą elektrownię wiatrową w Polsce
Farma „Wielkopolska” o mocy 52,5 MW jest już podłączona do sieci i dziś rozpoczyna oficjalnie pracę. Koncern wydał na nią według szacunków ekspertów ok. 300 mln zł.
Wcześniej w tym roku E.ON otworzył kilka mniejszych farm wiatrowych zlokalizowanych w Wielkopolsce. W Morownicy, Strzelcach i Golince farmy E.ON. mają moc 5 MW, w Babkowicach - 7,5 MW, w Nowej Wsi 10 MW. Turbiny dla farmy „Wielkopolska” dostarczyła firma GE.
Instalacja składa się z 21 turbin o mocy 2,5 MW każda. Zostały rozmieszczone w 7 lokalizacjach i włączone do sieci. Dzięki średnicy wirnika 100 metrów, turbina GE 2.5-100 charakteryzuje się wyższą roczną produkcją energii przy zachowaniu wydajności i możliwości przyłączenia do sieci.
Do dnia dzisiejszego dostarczono już prawie 200 turbin wiatrowych GE 2.5-100, przede wszystkim na potrzeby projektów w krajach europejskich, w Polsce jest to pierwszy przypadek.
— Dzięki wyjątkowo korzystnym warunkom wiatrowym i sprzyjającym ramom prawnym, Polska stanowi jeden z najbardziej obiecujących rynków w Europie — ocenił Rod Christie, Prezes GE Energy na obszar Europy Środkowo-wschodniej, Rosji oraz krajów WNP.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA