fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Z życia samorządów

Region coraz szybciej wydaje unijne pieniądze

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Region coraz szybciej podpisuje umowy i wydaje unijne pieniądze. To dobry prognostyk na przyszłość
Wkład unijny do programu operacyjnego województwa mazowieckiego wynosi 7,278 mld zł. To ponad 11 proc. środków przyznanych województwom na programy regionalne. Duży budżet to duża liczba wniosków o dotacje. – Największą falę mamy już za sobą – mówi jednak Mariusz Frankowski, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim. Dodaje, że obecne zadania to sprawna obsługa realizowanych inwestycji, w tym szybka weryfikacja wniosków o płatność.
To ważne, bo jak przypomina Danuta Jabłońska, prezes Grupy Doradczej BDKM, region ciągle znajduje się na ostatnim miejscu wśród województw, jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy z programów regionalnych. – Warto jednak zauważyć naprawdę duży postęp w realizacji programu w ostatnich miesiącach – podkreśla Jabłońska.
Mazowsze charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem infrastrukturalnym, gospodarczym i społecznym. Dlatego budżet największego programu regionalnego skierowano na wyrównywanie dysproporcji rozwojowych regionu. Najwięcej przeznaczono na regionalny system transportowy oraz rozwój potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu. Wydatki na transport pochłoną 538,4 mln euro (29 proc. budżetu programu), z czego szczególnie dużo trafi na kolej. Jeden z projektów kluczowych to „Modernizacja elektrycznych zespołów trakcyjnych”. Inne to rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 637 relacji Warszawa – Węgrów i przebudowa ul. Modlińskiej w Warszawie.
[wyimek]542 mln zł wydatków brakuje Mazowszu, aby uzyskać środki z Krajowej Rezerwy Wykonania[/wyimek]
Na rozwój innowacji i przedsiębiorczości przeznaczono 430,4 mln euro (24 proc.). Trzeci kluczowy obszar to wspieranie projektów z zakresu e-administracji budową infrastruktury dostępowej do Internetu i informatyzacją małych i średnich przedsiębiorstw. Na przyspieszenie e-rozwoju województwa przeznaczono 205,1 mln euro (11 proc.), z czego część pochłonie projekt „Internet dla Mazowsza”, czyli budowa pasywnych sieci szerokopasmowych w miejscach, gdzie brakuje infrastruktury teleinformatycznej. Realizacja inwestycji zapewni budowę sieci światłowodowej i punktów dystrybucyjnych, tak aby nawet najdalsze miejscowości, w których mieszkają potencjalni odbiorcy, znajdowały się w zasięgu technologii ADSL. W obszarach, na których nie zostanie rozbudowana sieć światłowodowa z powodu nieopłacalności ekonomicznej, zostanie zastosowana technologia bezprzewodowa.
Na ochronę środowiska, zapobieganie zagrożeniom i energetykę Mazowsze przeznaczyło 197,8 mln euro (11 proc.), a na wzmacnianie roli miast w rozwoju regionu 89,7 mln euro (5 proc.). Pieniądze unijne wesprą też wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji (150,1 mln euro, 8 proc.) oraz tworzenie i poprawę warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego – 164,8 mln euro (9 proc.).
Część projektów jest realizowana w formule partnerstwa regionalnego – np. gminy z regionu ciechanowskiego zbudują wspólnie zintegrowany system gospodarki odpadami komunalnymi. Z kolei gmina Gostynin projekt pn. „Termy Gostynińskie” realizuje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W lipcu burmistrz Gostynina podpisał umowę koncesji na roboty budowlane z firmą Termy Gostynińskie, której przedmiotem jest zaprojektowanie i budowa Centralnego Parku Rekreacji, Balneologii, Turystyki i Wypoczynku.
Najwięcej środków z programu pozyskały: Warszawa, gmina Glinojeck i Radom. Wartość umów ogółem, których beneficjentem jest stolica, wynosi 376,7 mln zł (wkład UE – 253,3 mln zł). Na drugim miejscu jest gmina Glinojeck (68,9 mln zł, wkład UE 56 mln zł). Radom realizuje projekty o wartości 62,1 mln zł (wkład UE - 48 mln zł). Pod względem liczby podpisanych umów kolejność jest nieco inna: Radom – 12, Warszawa – dziewięć, Siedlce – sześć umów.
[i]Słuchaj także audycji „Euro dla regionów” w Programie 1 Polskiego Radia dziś o 12.30[/i]
[ramka][b] Czytaj też:
[link=http://www.rp.pl/artykul/55682,546009-Najwiekszy-i-zroznicowany-program-wreszcie-ruszyl-do-przodu.html]Największy i zróżnicowany program wreszcie ruszył do przodu[/link]
[link=http://www.rp.pl/artykul/55682,546007-Po-pierwsze--infrastruktura.html]Po pierwsze: infrastruktura[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA