fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Bank Rosji odebrał licencję bankowi z pierwszej 50tki

Iwona Trusewicz
Bank Rosji odebrał licencję Mierzprombankowi senatora Siergieja Pugaczowa. Bank należał do 50 największych w Rosyjskiej Federacji
Jego upadek był od połowy roku kwestią czasu. W czerwcu bank nie zdołał spłacić kredytu, który zaciągnął w banku centralnym (1 mld dol.). W lipcu nie rozliczył się z posiadaczami euroobligacji na 200 mln euro. Do tego procent przeterminowanych kredytów w portfelu banku wyniósł... 99,7 proc.. A więksi klienci jak koncern lotniczy Sukhoi czy stalowy Sieverstal, podali bank do sądu o zwrot pieniędzy.
Pomimo to, a właściwie ze względu na osobę właściciela — senatora z Tuwy Siergieja Pugaczowa, jego bankructwo było odkładane i bank nawet uzgodnił warunki restrukturyzacji.
Decyzja banku centralnego stawia w trudnej sytuacji klientów Mierzprombanku. Bank bowiem nie należał do Systemu ochrony lokat, bowiem był zorientowany nie na detalicznych klientów, ale korporacyjnych.
Miał jednak filię detaliczną Mierzpormbank Plus i nie wiadomo, czy jej klienci odzyskają swoje lokaty.
Wicepremier Aleksiej Kudrin zapowiedział dziś odebranie w najbliższych dniach licencji jeszcze u kilkunastu najsłabszych banków. W Rosji działa ok. tysiąca banków.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA