fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Kosmiczni turyści polecą za 18 miesięcy

Amerykańscy astronauci
Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Piotr Kościelniak
45 milionów dolarów od 330 chętnych na krótką przejażdżkę pojazdem kosmicznym zebrała już firma Virgin Galactic
- Właśnie skończyliśmy budowę SpaceshipTwo. Od zabrania pierwszych pasażerów w kosmos dzieli nas 18 miesięcy — ogłosił miliarder Richard Branson w Kuala Lumpur.
Opłata za miejsce w sześcioosobowym pojeździe wynosi ok. 200 tys. dolarów. Virgin Galactic jest pierwszym komercyjnym przedsiębiorstwem, które jest w stanie bezpiecznie zabrać na orbitę płacących pasażerów. Dotąd kosmicznych turystów zabierały na pokład rosyjskie Sojuzy. Ale chętni musieli się liczyć z koniecznością długiego treningu oraz ceną 20-35 mln dolarów.
Lot SpaceshipTwo jest zatem znacznie tańszy, ale również krótszy. Pojazd wynosi na wysokość ok. 16 kilometrów specjalny samolot White Knight Two. Dopiero tam Spaceship Two się odłącza i odpala własne silniki. Pasażerowie będą mogli podziwiać Ziemię przed niewielkie bulaje. Będą mogli również odpiąć pasy bezpieczeństwa i przez krótką chwilę doświadczyć stanu nieważkości.
Na samych lotach plany Bransona się jednak nie kończą. Miliarder zamierza w przyszłości stworzyć stację orbitalną. — Przyglądamy się planom kosmicznych hoteli. Podoba nam się też Księżyc — mówił Branson. Niewykluczone, że jego firma będzie również wystrzeliwać w kosmos niewielkie satelity skonstruowane z myślą o edukacji uniwersyteckiej.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA