Kosmos

Kosmiczni turyści polecą za 18 miesięcy

Amerykańscy astronauci
Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
45 milionów dolarów od 330 chętnych na krótką przejażdżkę pojazdem kosmicznym zebrała już firma Virgin Galactic
- Właśnie skończyliśmy budowę SpaceshipTwo. Od zabrania pierwszych pasażerów w kosmos dzieli nas 18 miesięcy — ogłosił miliarder Richard Branson w Kuala Lumpur.
Opłata za miejsce w sześcioosobowym pojeździe wynosi ok. 200 tys. dolarów. Virgin Galactic jest pierwszym komercyjnym przedsiębiorstwem, które jest w stanie bezpiecznie zabrać na orbitę płacących pasażerów. Dotąd kosmicznych turystów zabierały na pokład rosyjskie Sojuzy. Ale chętni musieli się liczyć z koniecznością długiego treningu oraz ceną 20-35 mln dolarów. Lot SpaceshipTwo jest zatem znacznie tańszy, ale również krótszy. Pojazd wynosi na wysokość ok. 16 kilometrów specjalny samolot White Knight Two. Dopiero tam Spaceship Two się odłącza i odpala własne silniki. Pasażerowie będą mogli podziwiać Ziemię przed niewielkie bulaje. Będą mogli również odpiąć pasy bezpieczeństwa i przez krótką chwilę doświadczyć stanu nieważkości.
Na samych lotach plany Bransona się jednak nie kończą. Miliarder zamierza w przyszłości stworzyć stację orbitalną. — Przyglądamy się planom kosmicznych hoteli. Podoba nam się też Księżyc — mówił Branson. Niewykluczone, że jego firma będzie również wystrzeliwać w kosmos niewielkie satelity skonstruowane z myślą o edukacji uniwersyteckiej.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL