fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Dobre nastroje niemieckich inwestorów oraz analityków

AFP
Hubert Kozieł
Indeks Ifo mierzący nastroje gospodarcze niemieckich inwestorówinstytucjonalnych oraz analityków niespodziewanie wzrósł we wrześniu
Indeks Ifo mierzący nastroje gospodarcze niemieckich inwestorów instytucjonalnych oraz analityków niespodziewanie wzrósł ze 106,7 pkt w sierpniu do 106,8 pkt we wrześniu, najwyższego poziomu od ponad trzech lat. Prognozy mówiły, że spadnie on do 106,4 pkt.
- Ożywienie gospodarcze się rozszerza. Popyt konsumencki zwiększa się i będzie rekompensował osłabienie eksportu. Mimo to, wrześniowy odczyt Ifo jest dużym zaskoczeniem, gdyż poprzednie dane nie sugerowały, że indeks wzrośnie - wskazuje Joerg Lueschow, ekonomista z banku West LB.
Wzrostu wskaźnika Ifo nie spodziewano się, m.in. dlatego, że wcześniej mocno spadł wrześniowy indeks nastrojów konsumenckich ZEW. Zmniejszyły się też w lipcu zamówienia złożone w niemieckich fabrykach. Niemiecka gospodarka rozwija się najszybciej w strefie euro. PKB w drugim kwartale wzrósł o 2,2 proc. Bundesbank, czyli niemiecki bank centralny, spodziewa się, że pomimo spowolnienia gospodarczego w USA oraz wielu krajach Europy Zachodniej, wzrost gospodarczy w Niemczech wyniesie w tym roku 3 proc.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA