fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Nadchodzi era naziemnej telewizji cyfrowej

AFP
Magdalena Lemańska
Już nie tylko TVP, TVN czy Polsat. Z domowej anteny telewidzowie będą odbierać ponad 20 stacji
Cyfrowa telewizja naziemna ruszy na dobre jeszcze w tym roku. Całkowicie ma zastąpić analogową w połowie 2013 r. W tej chwili z anteny na dachu możemy odbierać co najwyżej kilka kanałów nadawanych analogowo – np. TVP 1 i TVP 2, Polsat, TVN. Niestety, ich dostępność zależy od regionu Polski. Naziemna telewizja cyfrowa sprawi, że w całym kraju będzie można oglądać ponad 20 takich kanałów.
Teraz telewizja cyfrowa jest u nas dostarczana przede wszystkim za pośrednictwem platform satelitarnych (np. Cyfra +) i kablówek. Nowa telewizja cyfrowa będzie nadawana z tych samych masztów co obecnie analogowa.
Co ruszy na początek? Już teraz widzowie odbierający sygnał z nadajników w Warszawie, Raszynie, Śremie, Zielonej Górze i Żaganiu testują cyfrowy odbiór TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsatu, TV Puls i TV4. Bliżej Nowego Roku będą mogli oglądać osiem stacji, w tym TVN 7, Polsat Sport News, nowy rozrywkowy kanał planowany przez TV Puls czy nową stację, którą uruchomi właściciel TV4. – Około 30 września zaczniemy nadawać naziemnie cyfrowo testową wersję TVN 7 – zapowiada Karol Smoląg, rzecznik TVN. Polsat Sport News ruszy później. – Może jeszcze w tym roku – mówi Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Polsatu.
Równocześnie będą uruchamiane publiczne kanały cyfrowe – w październiku w czterech województwach dostępnych będzie siedem tematycznych programów TVP, które całą Polskę obejmą w maju 2014 r. Wśród nich znajdą się np. TVP Kultura i TVP Historia, a być może także nowości: TVP Seriale i TVP Parlament. Najpierw, pod koniec października, dostęp do nich będzie miała ponad połowa mieszkańców województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Niestety, wśród programów nie będzie TVP 1, TVP 2, TVP Info.
Do odbierania cyfrowych stacji trzeba będzie mieć telewizor, który obsługuje standardy MPEG-4 i Dolby Digital Plus. Te wymagania spełnia większość produkowanych teraz odbiorników. Do innych modeli należy dokupić spełniający te same warunki dekoder (najtańszy w Internecie kosztuje ok. 250 zł). Ale uwaga. Telewizory kineskopowe w większości nie nadają się do odbierania naziemnej telewizji cyfrowej.
Unia zaleca państwom członkowskim całkowite przejście na takie nadawanie do końca 2012 r. Nie wszyscy zdążą na czas.
[b]Więcej [link=http://www.rp.pl/artykul/535374.html]na temat cyfryzacji znajdziesz tutaj[/link][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA