fbTrack

Finanse

Bank Światowy pomoże bankom Rosji

Ponad 1,1 mld dol. zainwestuje w tym roku w rosyjskie projekty International Finance Corporation (IFC) - struktura Banku Światowego
O rosyjskich planach IFC poinformował dziś wiceprezes Yurki Koskelo. Wielkość tegorocznych inwestycji (rok finansowy IFC to lipiec 2010-czerwiec 2011), wyniesie 1,1-1,2 mld dol. Połowa środków zostanie do Rosji skierowana za pośrednictwem banków.
Ponad 80 proc. finansowanych projektów dotyczy energoefektywności. IFC dokapitalizuje też te banki, które będą inwestowały w mały i średni biznes. IFC planuje pomoc bankom w pozbyciu się przeterminowanych kredytów. Będzie je od banków wykupować. Powstał też specjalny fundusz IFC ( 100 mln dol.) przeznaczony do przeprowadzania transakcji w Centralnej i Wschodniej Europie (w tym Rosji).
Struktura Banku Światowego zainwestuje w akcje rosyjskich spółek, chce zyskać tak wpływ na strategię rozwoju tych firm. IFC zaoferowała też 40 mln dol. korporacji budowlanej Kesko na budowę siecie ekonomicznych hoteli na terenie Rosji. Jak podaje agencja Nowosti jednym z projektów z udziałem IFC będzie też lotnisko Pułkowo pod St. Petersburgiem (projekt rządowo-prywatny). Na terenie wojskowego lotniska ma powstać nowoczesny port lotniczy.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL