fbTrack

Dane gospodarcze

PKB Indii mógł wzrosnąć aż o 8,8 proc.

W II kwartale indyjski PKB urósł 8,8 proc., najwięcej od prawie trzech lat - szacują analitycy. Wstępne dane poznamy jutro
Tak dobry odczyt jest możliwy - dzięki zwiększającemu się popytowi wewnętrznemu, który równoważy spadający eksport. W lipcu wzrósł on jedynie o 13,2 proc, najmniej od pół roku.
Bank centralny Indii zapowiada, że zaostrzy politykę pieniężną, ponieważ wyraźnie rośnie inflacja. Od stycznia jest ona uporczywie wysoka i obecnie sięga 10 proc. Ekonomiści szacują, że cały ten rok Indie zakończą wzrostem PKB, którego wartość wynosi 1,3 bln dol. na poziomie 8,5 proc. w roku finansowym, który kończy się 31 marca 2011. Ten rok przyniósł również umocnienie się kursu rupii o 4,2 proc do 46,78 rupii za dolara.
- W gospodarce Indii zawsze największe znaczenie miał popyt wewnętrzny, ale sytuacja stanie się naprawdę nieciekawa, jeśli utrzyma się spadek popytu w Stanach Zjednoczonych, których PKB w II kwartale wzrósł jedynie o 1,6 proc. i Chinach gdzie wzrost wynosi 10,3 proc - mówiła ekonomistka Credit Suisse Group Devika Mehndiratta. Ale i tak indyjskie firmy jakie jak TVS Motor, największy w tym kraju producent motocykli nie jest w stanie nadążyć za popytem. Prezes firmy ujawnił, że planuje wydanie ponad 40 mln dol. na zwiększenie produkcji. Z rosnącym popytem nie są w stanie uporać się Volkswagen i Hyundai, które zmuszone były do wprowadzenia list oczekujących na auta. Powodem jest zbyt mała produkcja akumulatorów, których dostawcy nie byli w stanie sprostać 30-procentowemu wzrostowi popytu. Te listy wydłużą się, bo monsun w tym roku jest wyjątkowy - przyszedł wtedy, kiedy go oczekiwano, a opady były umiarkowane i nie powodowały powodzi. Wiadomo więc, że zbiory będą dobre, a z nimi farmerzy się wzbogacą. Trzy piąte liczącej 1,2 mld ludności Indii nadal mieszka na wsi. Zdaniem ministra rolnictwa, Sharada Pawara tegoroczne zbiory w Indiach będą rekordowe. Szybko rosną również zarobki pozostałych Hindusów. Na ten rok ich przyrost jest szacowany na 10,6 proc., czyi najszybciej w całym regionie Indii i Pacyfiku. Rok ubiegły zakończył się 6,6 proc. wzrostem płac. Rośnie także produkcja przemysłowa - w II kwartale tego roku o 11,6 proc w porównaniu z 3,9 proc. rok wcześniej.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL