fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Studentowi lepiej kupić mieszkanie niż je wynajmować

Dziennik Wschodni
Studenci taniej niż rok temu wynajmą kawalerki, ale w przypadku mieszkania 3-pokojowego bardziej opłaca się zakup, jeśli pozostałe dwa pokoje wynajmiemy innym studentom
Portal Szybko.pl i Expander przeanalizowały obecne koszty wynajmu mieszkania w 15 największych polskich miastach - ośrodkach akademickich. Okazuje się, niemal we wszystkich mieszkania można wynająć taniej niż przed rokiem.
[srodtytul]Nawet w Warszawie jest ciut taniej[/srodtytul]
Zdecydowanie taniej jest w Białymstoku i Gdyni, gdzie koszty wynajmu mieszkań spadły odpowiednio o 13% i 11%. Średnio o 10% taniej jest w Gdańsku, o około 6% mniej trzeba zapłacić w największych ośrodkach akademickich w Warszawie i Krakowie. Nieco więcej niż przed rokiem kosztuje wynajem w Lublinie, Rzeszowie i Bydgoszczy.
W porównaniu z lipcem zeszłego roku najbardziej obniżyły się stawki za wynajem kawalerek - średnio we wszystkich miastach o 4%. Obecnie w Gdyni można wynająć jednopokojowe mieszkania o 200 złotych taniej, w Warszawie, Białymstoku czy Gdańsku jest to różnica ponad 100 złotych w skali miesiąca.
Nieco mniejsze procentowe obniżki dotyczą mieszkań 2-pokojowych – koszty spadły w tym przypadku o 3,2%. W ujęciu bezwzględnym są to jednak znaczne kwoty: 220 złotych miesięcznie mniej za wynajem 2 pokoi w Krakowie, 180 w Gdyni, 166 w Białymstoku i 110 we Wrocławiu. Najmniejsze obniżki miały miejsce w przypadku mieszkań 3 pokojowych. Wynika to z faktu, iż wynajem takiego mieszkania jest zdecydowanie bardziej korzystny, ponieważ koszty dzielone są na większą grupę osób. 74% studentów wynajmujących mieszkania deklaruje, że będzie mieszkać z 1 lub większą liczbą osób. Duży popyt na większe mieszkania hamuje spadek kosztów ich wynajmu.
- Miasta, gdzie student wyda na mieszkanie najmniej to Białystok oraz Toruń. Nadal najdroższym miastem pozostaje Warszawa - informuje Marta Kosińska, ekspert [link=http://www.szybko.pl]www.szybko.pl[/link].
W ciągu ostatnich 12 miesięcy koszty najmu spadły tu o około 6%, przy czym jest to efekt obniżek w przypadku małych mieszkań, ponieważ za 3 pokoje trzeba zapłacić więcej niż przed rokiem. Drugim miastem, w rankingu najdroższych lokalizacji, jest Wrocław. Na trzecim miejscu, ze stosunkowo podobnymi kosztami plasują się Kraków, Gdańsk, Gdynia, Katowice i Poznań.
[srodtytul]Kup swojemu i wynajmij innym[/srodtytul]
Kupno 3-pokojowego mieszkania dla dziecka-studenta jest bardziej opłacalne niż wynajem, jeśli pozostałe dwa pokoje udostępnimy innym studentom - uważa analityk Expandera Jarosław Sadowski. - W przypadku Wrocławia, jeśli rodzice zaciągną kredyt w euro, to przychody z wynajmu 2 pokoi pokryją wysokość raty i dadzą jeszcze 167 zł nadwyżki.
Część rodziców, których dzieci w październiku rozpoczną studia, stoi przed trudną decyzją finansową. Zastanawiają się czy dla swojego świeżo upieczonego studenta kupić mieszkanie, czy też będzie on musiał zadowolić się wynajętym lokum. Preferowane jest zwykle to pierwsze rozwiązanie, ale duży wpływ na ostateczna decyzję mają oczywiście koszty.
W przypadku decyzji o zakupie mieszkania rata kredytu zwykle jest wyższa niż koszt najmu, chyba że rodzice dysponują wysokim wkładem własnym. Z drugiej jednak strony, jeśli będzie to duże mieszkanie, w którym zamieszkają inni studenci płacący za wynajem, to inwestycja może się opłacać.
- Zaletą tego rozwiązania jest również to, że stajemy się właścicielem mieszkania, w którym po studniach nasze dorosłe dziecko może założyć rodzinę - zaznacza J. Sadowski.
[srodtytul]Więcej w [link=https://grafik.rp.pl/grafika2/528529]raporcie Expandera i Szybko.pl[/link][/srodtytul]
Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA