fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chorego można odsunąć od pracy i skierować na badania

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Pracownica codziennie przychodzi do pracy nieprzytomna, przysypia przed komputerem (przy czym nic nie wskazuje na to, że jest to wynik burzliwego życia prywatnego), ma zmienne nastroje. Nie wywiązuje się z obowiązków pracowniczych. Czy pracownika, który jest przewlekle chory, lecz nie podejmuje leczenia, firma może skierować na badania?
Co do zasady sam obowiązek oraz tryb kierowania pracowników na badania lekarskie przez pracodawców sformułowano w art. 229 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] oraz w treści wydanego na podstawie tego przepisu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74016]rozporządzenia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy[/link].Jednakże obie powołane regulacje odnoszą się do obowiązkowych badań wstępnych, kontrolnych i okresowych.W pytaniu nie ma żadnych wskazówek co do rodzaju wykonywanej przez pracownicę pracy, co ma wpływ na częstotliwość obowiązkowych badań kontrolnych, nie wspomniano też o ewentualnych umowach z zakładami opieki zdrowotnej w sprawie świadczenia profilaktycznej opieki zdrowotnej dla pra...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA