fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Fizycy chcą większego zderzacza

Gigantyczny magnes podczas montażu w LHC
AFP
Badacze poszukujący rozwiązania zagadki początków wszechświata z pomocą LHC chcą jeszcze potężniejszej maszyny
50-kilometrowy prosty tunel powstałby kosztem 10 miliardów euro. Umieszczone zostałyby w nim jeszcze dokładniejsze detektory, niż pracujące dzisiaj w największych akceleratorach świata. Projekt pod nazwą International Linear Colider (ILC) został przedstawiony podczas Międzynarodowej Konferencji Fizyki Wielkich Energii w Paryżu. Naukowcy chcą uzyskać dokładniejsze dane niż te, których spodziewają się w roku 2011, kiedy LHC ruszy z pełną mocą.
– Jeśli rozpoczniemy budowę tej ambitnej maszyny, będzie to maszyna globalna – powiedział agencji AP Barry Barish z Caltech, proponowany na dyrektora projektu.
Gdzie powstanie nowe laboratorium – na razie nie wiadomo. Mogą to być Japonia, USA, Rosja lub – co prawdopodobne – okolice istniejącego już 27-kilometrowego tunelu w CERN pod Genewą. Budowa ILC potrwałaby siedem lat, mogłaby rozpocząć się już w 2012 roku.
Podczas konferencji w Paryżu trwającej do 28 lipca badacze pracujący w LHC dzielą się z kolegami najnowszymi osiągnięciami. Mają już kandydatów na cząstki elementarne, które potwierdzą teorię budowy materii: Model Standardowy. Twierdzą, że spośród milionów zderzeń, jakie uzyskali, wyłuskali kilka cząstek, kandydatów na tzw. kwarki wysokie.
– Cząstki te mogą być pomocne w uzyskaniu nieuchwytnego dotąd bozonu Higgsa, nazywanego przez naukowców boską cząstką – powiedział dr Arnaud Lucotte, prezentując wyniki badań w Paryżu.
Naukowcy podkreślają jednak, że aby zarejestrować powstawanie kwarków wysokich, potrzebne są dalsze obserwacje. Od roku 1995 roku, kiedy po raz pierwszy zostały uzyskane w akceleratorze Tevatron w Fermilab w Illinois, amerykańscy uczeni obserwowali je wielokrotnie. Badacze mają nadzieję, że doprowadzą ich do bozonu Higgsa, który jest kluczowy dla potwierdzenia Modelu Standardowego. Według teorii istniał jedynie przez około dziesięć milisekund po Wielkim Wybuchu i dał początek wszelkiej materii.
[i]Więcej o projekcie nowego akceleratora [link=http://www.linearcollider.org]www.linearcollider.org[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA