fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Zysk PTE spadł o jedną czwartą

PhotoXpress
Wynik finansowy towarzystw emerytalnych wyniósł 292,4 mln zł w pierwszym półroczu tego roku i był o 24 proc. niższy niż przed rokiem
Ten spadek wynika z obniżenia opłat jakie pobierają fundusze emerytalne (OFE), zarządzane przez towarzystwa emerytalne (PTE), z początkiem tego roku. Ma to istotne przełożenie na spadek przychodów PTE, a tym samym i zysków.
Łączne wpływy do towarzystw emerytalnych zmniejszyły się o 13 proc. i wyniosły 868 mln zł — wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. W tym przychody z opłaty od składki, której wysokość istotnie się obniżyła od tego roku, spadły aż o 42 proc. i wyniosły 376 mln zł. Istotny wzrost aktywów od początku tego roku spowodował, że wzrosły przychody wynikające z zarządzania nimi w OFE. Skoczyły o 43 proc., do 432 mln zł.
Wśród towarzystw, których łączne przychody wzrosły mimo zmian w stawkach opłat są Allianz i Generali. Ta ostatnia instytucja oraz Amplico odnotowały także bardzo istotny (po kilkaset procent) skok przychodów z zarządzania aktywami OFE. To efekt tego, że od tego roku nie obowiązuje ich maksymalny roczny limit kwotowy opłaty za zarządzanie zapisany w ich statutach, który do końca ubiegłego roku blokował wpływy z tej opłaty.
Przy sporym spadku przychodów wzrosły koszty towarzystw. Nie jest to jednak istotny skok, bo tylko o 2 proc., do 587,6 mln zł. Generuje go jednak tylko kilka towarzystw. A dokładnie AXA, Generali, Nordea i Warta, czyli towarzystwa, które aktywnie pozyskują klientów w ostatnim czasie. W pozostałych towarzystwa koszty spadały, co ma uzasadnienie przy spadku przychodów. Najmocniej obniżyło je PTE PZU. Największą pozycję w kosztach stanowią oczywiście te związane z akwizycją. PTE wydały na nią 214 mln zł, czyli o mniej niż 8 mln zł więcej niż przed rokiem. Wzrost nie jest zatem imponujący, ale trzeba pamiętać, że zmiany w opłatach najmocniej dotknęły największe towarzystwa i spowodowały, że nie opłata się im pozyskiwać klientów. Zatem zarówno Aviva, ING jak i PZU (mniej dotknięte jeszcze zmianami w opłatach niż dwa pierwsze) mniej wydali na ten cel.
Oprócz wspomnianych wyżej towarzystw: AXA, Generali, Nordei i Warta, wzrost kosztów akwizycji odnotowały jeszcze Allianz (najwięcej, bo aż o 79 proc.) oraz Pocztylion-Arka.
PTE wciąż przynoszą zysk jeśli chodzi o całą branże. Wynik brutto wyniósł za półrocze 360 mln zł, o 25 proc. mniej niż za sześć miesięcy 2009 r. Z kolei wynik netto to 292,4 mln zł (o 24 proc. niższy). Trzy towarzystwa miały stratę — AXA, Nordea i Warta. Tak samo jako po pierwszym kwartale. Wszystkie te podmioty spodziewają się też straty na koniec tego roku.
Najwyższym wzrostem zysku netto może pochwalić się Generali oraz Allianz, czyli towarzystwa, które odnotowały wzrost przychodów. Kapitały własne towarzystw na koniec czerwca wyniosły nieco ponad 3 mld zł.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA