fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy deweloper uzyskuje przychód ze sprzedaży mieszkań

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Czy nieukończoną inwestycję deweloperską można potraktować jako niezakończoną usługę budowlaną i rozpoznać w księgach przychody proporcjonalnie do stopnia jej zaawansowania? W którym momencie wykazać przychody ze sprzedaży mieszkania?
Odpowiedź na te pytania, w szczególności o kwestię dotyczącą momentu rozpoznania przychodu w odpowiednim okresie sprawozdawczym, rodzi liczne kontrowersje.Zarówno [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C4D974F1FF1A718DEDF174AA6983D419?n=1&id=324433&wid=347265]ustawa o rachunkowości [/link](dalej uor), jak i międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej (dalej MSSF) precyzyjnie określają sposoby rozpoznawania przychodu. Tymczasem moment wykazania przychodu nie został jednoznacznie uregulowany.[srodtytul]Usługa budowlana...[/srodtytul]Wielu deweloperów postrzega proces inwestycyjny związany z budową i sprzedażą mieszkań jako świadczenie usługi budowlanej. Zgodnie z tym założeniem stosują oni często do rozpoznawania przychodów art. 34a uor, który ma zastosowanie do niezakończonych usług budowlanych.Sprzedaż mieszkań przez dewelopera nie może jednak być traktowana jako sprzedaż usług budowlanych. Przedmiotem umowy sprzedaży nieruchomości ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA