fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Największa oferta w historii

Wczoraj podano cenę emisyjną Agricultural Bank of China. Cała oferta z opcją dodatkowego przydziału ma wartość 22,2 mld dol.
Cena za akcję tego banku na giełdzie w Szanghaju została ustalona na 2,68 juana. Jest to maksymalny poziom z podanych wcześniej widełek. Część oferty dedykowana inwestorom z Hongkongu zostanie sprzedana po 3,2 HK$. Tu przedział cenowy wynosił 2,88 – 3,48 HK$. Cała oferta ma wartość 22,2 mld dol. To oznacza, że może to być największa publiczna oferta (IPO) w historii światowego rynku kapitałowego. Dotąd rekord również dzierżyli Chińczycy. W 2006 roku Industrial and Commercial Bank of China pozyskał od inwestorów 21,9 mld dol. Dla porównania oferta PZU, która była największym IPO w historii polskiego rynku kapitałowego, miała wartość zaledwie 2,5 mld dol.
[wyimek]4,5 mld dol. za tyle chcą kupić akcje chińskiego banku tylko dwa fundusze arabskie[/wyimek]
Debiut na obu giełdach, w Szanghaju i Hongkongu, przewidziany jest w przyszłym tygodniu i będzie największym wydarzeniem całego tygodnia. Analitycy upatrują w nim nawet szansy na kontynuację rozpoczętych wczoraj zwyżek na światowych giełdach. Niewykluczone, że uwolnione pieniądze rozleją się dalej po świecie, zwłaszcza że w ofercie uczestniczyli inwestorzy z Zatoki Perskiej. Kupującymi byli m.in. Qatar Investment Authority czy Kuwait Investment Authority. Tylko te dwa fundusze deklarowały chęć objęcia akcji za przeszło 4,5 mld dol.
To również szansa dla przeżywającej kłopoty giełdy chińskiej, która w tym roku obok giełdy greckiej jest najgorszym rynkiem na świecie. Od początku roku ceny spadły o ponad 20 proc. Teraz skończy się drenaż tamtejszego rynku wtórnego ze strony zyskownych ofert IPO. Agricultural Bank of China to ostatni z wielkiej czwórki bank Państwa Środka.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA