fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Lustro czynszowe: nikomu niepotrzebny obowiązek

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Zarządcy budynków z lokalami pod wynajem mają przekazywać gminom informacje o czynszach. Niewielu z nich jednak to robi
Lustro czynszowe pojawiło się w przepisach trzy lata temu. To nic innego jak zestawienie danych o czynszach za najem lokali w budynkach prywatnych (patrz: ramka). Lustro tworzą gminy na podstawie danych uzyskiwanych od zarządców prywatnych budynków. Rozwiązanie to miało być pomocne przy ustalaniu czynszów oraz rozstrzyganiu sporów dotyczących ich wysokości.
Zarządcy domów niespecjalnie jednak się palą do przekazywania danych.
[srodtytul]Niechęć zarządców[/srodtytul]
- Zarządcy nie chcą nam przekazywać danych - mówi Aleksandra Konieczny, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Urzędzie Miasta w Poznaniu. - W tym roku dostaliśmy na razie informację od jednego zarządcy. Czas jest wprawdzie do połowy lipca, ale nie spodziewam się, żeby zarządcy zaczęli lawinowo je nadsyłać - dodaje.
Trochę lepiej jest w Gdańsku: na 100 zarządców (chodzi głównie o wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie) do tej pory dane przekazało 10 proc. - wyjaśnia Dimitris Skuras, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej z Urzędu Miasta w Gdańsku. Nie pomogło nawet przygotowanie specjalnego darmowego programu komputerowego, dzięki któremu można rejestrować dane o czynszach, a następnie drogą elektroniczną przesłać je do urzędu.
Nie lepiej jest w innych gminach.
[srodtytul] Skąpe dane [/srodtytul]
Gminy mają obowiązek przygotować lustro i opublikować je w dziennikach urzędowych wojewodów. Robią to więc na podstawie tego, czym dysponują, czyli niekompletnych danych.
Od dwóch lat Ministerstwo Infrastruktury występuje do wojewodów z prośbą o podanie, ilu wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miasta opublikowało dane o czynszach w dzienniku urzędowym województwa. Okazuje się, że niewielu.
Dlaczego tak się dzieje? Być może zarządcy uchylają się od tego obowiązku, gdyż nie jest obwarowany sankcjami karnymi. Jedyna możliwość ukarania to skarga do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej przy ministrze infrastruktury. KOZ może ukarać zarządcę upomnieniem, naganą lub zawieszeniem licencji na 3 12 miesięcy. Może jej też pozbawić. Ministerstwo nie prowadzi takich postępowań z urzędu, musi zostać złożony wniosek w tej sprawie. Gminy nie chcą jednak tego robić.
- Planujemy wystąpić do ministerstwa z pytaniem, czy mamy przekazać listę zarządców z naszego terenu oraz czy wystąpi przeciwko nim do KOZ mówi dyrektor Skuras.
[srodtytul] Kiepska legislacja [/srodtytul]
Nie najlepiej też sformułowane są same przepisy. Chodzi konkretnie o art. 4a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=00CE952CD86DD6B9454D3410EA34C637?id=176767]ustawy o ochronie praw lokatorów[/link] oraz art. 186a i 188 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=79996C3BD40EB3BF56D42FC3EE3ABD26?id=175872]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link].
- Gdyby ustawodawca trochę lepiej sformułował przepis, może udałoby się lustro uratować - uważa Grzegorz Abramek, licencjonowany zarządca nieruchomości. Obowiązek dostarczania danych ustawodawca nałożył na zarządców. Właściciele mogą je dostarczać, ale nie muszą. Tymczasem niewielu zarządców posiada dane o najemcach. Najczęściej zarządzają wspólnotami mieszkaniowymi, a jak właściciel we wspólnocie wynajmuje lokal, to nie informuje zarządcy komu i za ile. Zdaniem Abramka przepis powinien zobowiązywać też właścicieli.
[ramka][b]Obowiązek tworzenia lustra[/b]
Powodem wprowadzenia lustra czynszowego było przede wszystkim postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 2005 r. Zwracał w nim uwagę na niedostatki ustawy o ochronie praw lokatorów oraz sugerował, jak można się ich pozbyć. Jednym ze sposobów miało być właśnie lustro czynszowe.
Ma ono pomóc właścicielom budynków z lokalami pod wynajem w ustalaniu wysokości czynszów, a sądom w rozstrzyganiu sporów dotyczących podwyżek.
Dotyczy ono głównie właścicieli prywatnych kamienic, a że ustawodawca niespecjalnie mógł nałożyć na nich obowiązek dostarczania takich danych, zobowiązał do tego licencjonowanych zarządców nieruchomości prywatnych. Ci zaś niespecjalnie się kwapią do wypełniania tego obowiązku. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA