fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Związkowcy z JSW piszą do Pawlaka

Związki Zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wystosowały list otwarty do premiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w sprawie podjęcia niezbędnych działań w celu zmiany stylu zarządzania w węglowej spółce – podaje nettg.pl
Związkowcy zauważają, że sytuacja panująca w JSW nie ma nic wspólnego z normalnym funkcjonowaniem spółki Skarbu Państwa. Działania zarządu w sprawie rozmów ze związkami i pracę nad nowym układem zbiorowym są określane jako pozorowane gdyż rzeczywistego dialogu ze stroną społeczną nie ma już od dawna.
Związki Zawodowe zauważają także, że próby współpracy z reprezentantami pracowników w sprawach uregulowanych prawem są zastępowane zakrapianymi alkoholem spotkaniami na gruncie towarzyskim z wybranymi grupami pracowników. W czasie tych meetingów przekazywane są nieprawdziwe i nierzetelne informację, co związkowcy uznają jako próbę skłócenia załogi JSW. Wspominają także, że niejasne są źródła finansowania przez zarząd tych spotkań.
Ukrywanie zapaści w wydobyciu oraz rzeczywistych przyczyn braku produkcji w kopalniach wydobywających węgiel koksowy typu 35 (węgiel najlepszej jakości) przy jednoczesnym eksponowaniu dobrego wyniku finansowego Spółki, który został osiągnięty jedynie dzięki bardzo dobrej koniunkturze cenowej jest niczym innym jak próbą odwrócenia uwagi od problemu złego zarządzania firmą. Autokratyczny sposób zarządzania przedsiębiorstwem sprawił m.in., że najważniejszym kryterium oceny pracownika w naszej spółce jest ślepa lojalność, służalczość i wykonywanie wszelkich poleceń bez względu na to, czy są one błędne lub niezgodne z prawem. Przy ocenie pracowników praktycznie nie bierze się pod uwagę fachowości , doświadczenia czy też działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Zamiast tego stosuje się odpowiedzialność zbiorową i wymusza się na pracownikach ukrywanie wypadków w pracy poprzez jednostronnie wprowadzane pseudo płacowe rozwiązania. Takie działania wprowadzają atmosferę niepewności i strachu. Nie służy to realizowaniu założonej produkcji a tym bardziej bezpiecznej pracy , która w warunkach górniczych jest niezbędna - czytamy w liście.
Związkowcy odnoszą się także do planów prywatyzacji spółki. Uważają, że forsowanie tego procesu bez podpisania nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy JSW SA, który musi zawierać pakiet gwarancji pracowniczych jest próba ogrania załogi i stworzenia dla przyszłego właściciela luksusowej sytuacji bez żadnych zobowiązań wobec pracowników spółki.
Zdaniem związkowców zarząd powinien podjąć dialog, a nie zastępować go wynajmowaniem za milionowe kwoty firm doradczo-konsultingowych, które mają tylko i wyłącznie stworzyć wrażenie prowadzenia rozmów i zadbać tym samym o dobry wizerunek prezesa.
Związkowcy na zakończenie listu zgłaszają chęć spotkania z premierem Pawlakiem, aby wspomniane kwestie szerzej omówić oraz znaleźć próbę wyjścia z tej niebezpiecznej dla przyszłości firmy sytuacji.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA