fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Komisja Europejska ma zastrzeżenia do TP

Telekomunikacja Polska nadużywała pozycji rynkowej i odmawiała konkurencji świadczenia usług internetowych – uważa Bruksela
Trwające prawie rok postępowanie wyjaśniające Komisji Europejskiej zakończyło się wczoraj. KE uznała, że polski operator wykorzystywał dominującą pozycję na rynku hurtowych usług szerokopasmowych, przez co złamał
art. 102 traktatu o funkcjonowaniu UE. W piśmie przesłanym do TP SA KE zauważa, że firma „dopuszczała się odmowy odpłatnego dostępu do swojej sieci na różnych etapach dostarczania usług”.
„W wyniku praktyk TP musieli oni przechodzić czasochłonne i uciążliwe procedury, aby uzyskać dostęp do sieci zasiedziałego operatora na polskim rynku. Postawa ta stała na przeszkodzie rozwojowi polskiego rynku detalicznych usług dostępu szerokopasmowego” – brzmi fragment komunikatu KE.
KE wysłała spółce tzw. pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. TP SA musi na nie zareagować w ciągu ośmiu tygodni dodatkowymi wyjaśnieniami lub spotykając się z przedstawicielami KE. Jeśli Bruksela nie przyjmie argumentów TP SA, to zażąda od firmy zakończenia niezgodnych z prawem praktyk, może też nałożyć na nią grzywnę.
„Przesłanie zastrzeżeń stanowi zwykły etap postępowania prowadzonego przez Komisję, który nie przesądza o końcowych wnioskach, do jakich doprowadzi postępowanie” – czytamy w oświadczeniu TP. – Działania Komisji to następstwo kontroli, jaką przeprowadził UKE – powiedział Piotr Dziubak, rzecznik UKE.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA