fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Stu najbardziej wpływowych Polaków

Rzeczpospolita, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Eliza Olczyk
Na czele rankingu politycy, dziennikarz telewizyjny i arcybiskup Krakowa
Premier Donald Tusk, były prezydent Lech Wałęsa i dziennikarz Tomasz Lis to liderzy rankingu „Rzeczpospolitej” najbardziej wpływowych Polaków.
Kolejne miejsca zajęli metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i urzędujący prezydent Lech Kaczyński. Dalej: ojciec Tadeusz Rydzyk, właściciel Radia Maryja i telewizji Trwam, Jerzy Buzek, szef Parlamentu Europejskiego, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, obecny szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski i były – Władysław Bartoszewski.
[wyimek][b][link=http://www.rp.pl/artykul/440047.html]Zobacz listę 100 najbardziej wpływowych Polaków[/link][/b][/wyimek]
Ekspertów te wyniki nie dziwią. – W potocznym rozumieniu osoby najbardziej wpływowe to te, które pojawiają się w mediach – komentuje dr Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Dla Polaków istotne jest również to, czy znana osobistość odniosła sukces. Osoby z pierwszej dziesiątki spełniają oba kryteria.
Pierwsze miejsce dla Donalda Tuska tłumaczy rzecznik rządu Paweł Graś. – Polacy doskonale wiedzą, że realna władza spoczywa w rękach premiera, który potrafi z niej skutecznie korzystać – mówi „Rzeczpospolitej”.
Czym wytłumaczyć drugie miejsce byłego prezydenta? – Lech Wałęsa funkcjonuje w świadomości ludzi jako symbol, którego nie zniszczyły nawet kontrowersyjne biografie – twierdzi Jabłoński.
Największym zaskoczeniem dla komentatorów jest wysoka pozycja Tomasza Lisa.
– Sądzę, że ma ona korzenie w czasach, gdy Lis był wymieniany jako możliwy kandydat na prezydenta – ocenia dr Artur Wołek, politolog z PAN. – Dla wielu to nie jest zwykły dziennikarz, lecz ktoś, komu politycy jedzą z ręki.
Sam zainteresowany nie uważa się za człowieka wpływowego. – Jestem zakłopotany tym sondażem – mówi „Rz”. – Rozumiem, że wielu uznaje bycie znanym za bycie wpływowym, co oczywiście nie jest prawdą.
W pierwszej dziesiątce znalazło się dwóch przedstawicieli Kościoła. Zdaniem katolickiego publicysty Tomasza Wiścickiego nie odzwierciedla to jednak rzeczywistych wpływów duchownych. – Kardynał Dziwisz jest postrzegany jako wpływowy w dużej mierze ze względu na wieloletnią współpracę z Janem Pawłem II – mówi. – A pozycja ojca Rydzyka została wykreowana przez media. Jego wpływ ogranicza się do kilku procent wyznawców. Brakuje mi tu np. przewodniczącego episkopatu abp. Józefa Michalika (zajął 34. miejsce – red.).
[i] Ranking dla „Rz” przeprowadziła GfK Polonia 6 – 12 stycznia.[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA