Literatura

Konkurs na najbardziej grafomański początek

Niemal dwa wieki temu, w 1830 roku, brytyjski pisarz, dramaturg i polityk lord Bulwer-Lytton, opublikował powieścidło noszące tytuł „Paul Clifford”. Dziś nikt by o tym tomie nie pamiętał, gdyby nie otwierające utwór zdanie: „It was a dark and stormy night”
Noc była ciemna i wietrzna. Deszcz lał strugami wtedy gdy nie zacinał, i tak dalej... Historia milczy na temat recepcji dzieła lorda Lyttona – równie egzaltowanych i kiczowatych opowieści ukazywało się w wiktoriańskich czasach mnóstwo. Ale Anglik miał pecha. Mógł przejść do historii jako autor takich powiedzeń, jak „almighty dolar” (wszechmocny dolar) czy hasła IV władzy „the pen is mightier than the sword” (piórem można zwojować więcej niż mieczem), a tymczasem wszyscy pamiętają mu wietrzną i ciemną noc.
Jak to możliwe? Winowajcą jest prof. Scott Rice, wykładowca literatury angielskiej na San Jose State University w Kalifornii. Prawie 30 lat temu tak zachwycił się frazą Luttona, że uczynił ją mottem międzynarodowego konkursu na najbardziej kiczowate pierwsze zdanie wyimaginowanego utworu literackiego. Konkurs ogłosił wśród studentów. O ile w pierwszej edycji zabawy wzięło udział zaledwie trzech kandydatów, w ostatnich – już dziesiątki tysięcy. Wyniki podawane są przez media całego świata, od BBC po Radio Blue Danube z Wiednia. Pamięta o ich telewizja, opisują dzienniki, oficyna Penguin opublikowała już sześć tomów najlepszych zgłoszeń. Konkurs jest specyficzny – chodzi w nim wyłącznie o pierwsze zdanie. Za resztę dziękujemy. Nie jest to bynajmniej zadanie dla grafomanów: napisanie najlepszego złego tekstu to sprawa niełatwa, twierdzi prof. Rice, choć zasady są proste: jedno zdanie o długości nie przekraczającej 400 znaków, oryginalne i wcześniej nie publikowane. Kategorie do wyboru: kryminał, western, sci-fi, romans, thriller, erotyka, coś dla dzieci… Nagród nie ma, zwycięzcy musi wystarczyć sława twórcy najgorszego literackiego otwarcia roku. I starcza, bo to przecież zabawa. Na szczęście autor nie musi wstydzić się przed kolejnymi pokoleniami.
Strona konkursu: [link=www.bulwer-lytton.com]www.bulwer-lytton.com[/link]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL