Cywilizacja

Dom pamięta czasy Jezusa

Teren wykopalisk jest ograniczony do niewielkiego placyku
Reuters
Naukowcy odkryli w sąsiedztwie Bazyliki Zwiastowania w Nazarecie dom sprzed dwóch tysięcy lat
W I wieku było tam osiedle składające się z 50 domostw. Wedle tradycji przekazanej przez ewangelistów Jezus wychowywał się wśród mieszkańców osiedla.
– To mogło być miejsce bardzo dobrze znane Jezusowi i jemu współczesnym – powiedziała Yardena Alexandre, dyrektor wykopalisk Izraelskiego Urzędu Starożytności. – Mały Jezus mógł biegać wokół wraz z innymi dziećmi. To logiczne. Odkrycia dokonano, gdy budowniczy zaczęli kopać na dziedzińcu w sąsiedztwie słynnej Bazyliki Zwiastowania, aby przygotować miejsce pod Międzynarodowe Centrum ufundowane przez francuskie stowarzyszenie Maria z Nazaretu.
[srodtytul]Przemówią kamienie[/srodtytul] Archeolodzy dotychczas odsłonili część budynku o powierzchni niewiele przekraczającej 80 metrów kwadratowych – dwie izby oraz niewielki dziedziniec. Badacze odkryli tam kamienny zbiornik na wodę deszczową. Woda spływająca z dachu była magazynowana w specjalnym zbiorniku. – Ciekawym znaleziskiem jest grota, która prawdopodobnie służyła żydowskim mieszkańcom domu za schronienie przed rzymskimi najeźdźcami – powiedziała Yardena Alexandre. – Jama była w stanie pomieścić około sześciu osób, które mogły przebywać tam kilka godzin. Ale to małe osiedle było z dala od terenów zmagań podczas wojny żydowskiej z Rzymianami w latach 66 – 73. Maleńki Nazaret miał niewielkie znaczenie strategiczne. Rzymianie byli zainteresowani większymi miejscowościami w Judei. – Dlatego trudno uwierzyć, że schronienie było potrzebne mieszkańcom – uważa izraelska archeolog. Podobne groty znane są w wielu innych starożytnych miastach w Galilei, jak chociażby w słynnej Kanie, która była terenem zażartych walk. W domu znaleziono także gliniane i gipsowe naczynia używane przez Żydów galilejskich w I i II wieku do przechowywania żywności i zachowania jej rytualnej czystości. – To dowód, że dom był użytkowany przez żydowskich mieszkańców. Według badaczki brak jakichkolwiek importowanych przedmiotów czy szklanych naczyń świadczy o tym, że mieszkańcy byli skromnymi ludźmi. Znalezione przedmioty nie pozwalają stwierdzić, czym się zajmowali. Odkrycie bardzo ucieszyło chrześcijan, zwłaszcza że zostało ogłoszone tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Dom zostanie włączony do działu edukacyjnego nowo powstającego centrum. – Kiedy ludzie nie są w stanie nic powiedzieć, przemówią za nich kamienie – powiedział Jack Karam z pobliskiej Bazyliki Zwiastowania. – Odkrycie z tamtych czasów jest bardzo interesujące, zwłaszcza dla chrześcijan. Dla mnie jest to wielki dar. [srodtytul]Jedyni świadkowie [/srodtytul] Według Alexandre gęsta zabudowa okolicy Bazyliki Zwiastowania raczej uniemożliwia dalsze badania archeologiczne na tym terenie. Do studiów nad życiem codziennym mieszkańców musi służyć jedynie to skromne mieszkanie. – To jedyni świadkowie, jakich mamy na tym terenie. Te ściany i posadzki są takie, jakie były w Nazarecie pierwszego wieku naszej ery – uważa Stephen Pfann, archeolog, szef Uniwersytetu Ziemi Świętej. – Dotychczas jedynymi znaleziskami z czasów Jezusa w Nazarecie są starożytne groty grobowe. Nie dają one wyobrażenia o sposobie życia mieszkańców w tym okresie – podkreśla Yardena Alexandre. [i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=k.urbanski@rp.pl]k.urbanski@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL