Sztuka

Pasjonująca historia słynnego obrazu

"Hold pruski" po restauracji prezentowany był na Wawelu
Fotorzepa, Bartosz Siedlik
"Hołd pruski" Jana Matejki doczekał się opracowania naukowego. Jego promocja zbiegła się z zakończeniem pokazu płótna na Wawelu
Wspaniale ilustrowany tom zatytułowany "Hołd pruski. Matejko Wawelowi – Wawel Matejce" wieńczy kilkunastomiesięczny pobyt obrazu na Zamku Królewskim. W tym czasie, dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, dzieło poddane zostało gruntownej konserwacji i odzyskało dawny blask.
Obraz przedstawia scenę hołdu, który 10 kwietnia 1525 roku Albrecht Hohenzollern złożył królowi Zygmuntowi Staremu. W 1882 roku Jan Matejko podarował obraz zamkowi na Wawelu. Pierwszą wystawę "Hołdu pruskiego" zorganizowano w jednej z sal dawnej rezydencji polskich królów. Było to kilka dni po zakończeniu pracy nad płótnem. Niestety, patriotyczny wydźwięk wydarzenia nie przypadł do gustu dowódcom stacjonującego wówczas na Wawelu garnizonu austriackiego. Pokaz trwał zaledwie kilkanaście dni. Potem obraz wystawiano we Lwowie, Warszawie, Berlinie, Rzymie, Paryżu, Wiedniu i Budapeszcie. Do Krakowa powrócił w 1885 roku i trafił do Sukiennic, gdzie, jako depozyt, eksponowany jest do dziś. Tam też, po zakończeniu obecnego remontu galerii, dzieło powróci w drugiej połowie 2010 roku.
Wydana przez Wawel monografia zawiera pasjonującą historię obrazu, dzieje jego konserwacji, a także szczegółową analizę treści. Autorzy tekstów nie tylko rozszyfrowują wszystkie występujące na płótnie postaci, ale także wskazują na pochodzenie rekwizytów. Osobny rozdział poświęcono zabytkowej ramie "Hołdu pruskiego".
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL