Internet

Dostęp do sądu online już możliwy

www.sxc.hu
We Wrocławiu uczestnicy procesu uzyskali dostęp do dokumentów sądowych oraz informacji o swojej sprawie przez Internet
Dziś (10 grudnia 2009 r.) w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu zostanie uruchomiony nowatorski portal sądowy. Uczestniczące w procesie strony (powód, pozwany, wnioskodawca, wierzyciel, dłużnik) oraz ich pełnomocnicy znajdą tam wiele istotnych dla siebie informacji, np. o stanie sprawy czy wyznaczonych terminach rozpraw. Będą mieli też wgląd do dokumentów wytworzonych przez sąd. Chodzi m.in. o protokoły, postanowienia oraz wyroki (nie będą zamieszane jednak dokumenty stron procesu).
Zainteresowani będą mogli też subskrybować powiadomienia e-mailowe. Dzięki temu do ich skrzynki trafią wszystkie nowe informacje dotyczące sprawy.Aby dostać się na portal, trzeba będzie się wcześniej zarejestrować i przejść procedurę weryfikacyjną. Korzystanie z portalu nie wiąże się z żadnymi opłatami i nie wymaga dodatkowego oprogramowania oprócz przeglądarki internetowej. Portal dostępny jest pod adresem [link=https://portal.wroclaw.so.gov.pl/]https://portal.wroclaw.so.gov.pl[/link] lub bezpośrednio ze strony Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
Na początku na portalu znajdą się sprawy z dwóch wydziałów cywilnych (I i II) wrocławskiego SO oraz Wydziału X Gospodarczego. Jeżeli system się sprawdzi, ma zostać rozszerzony w pierwszej kolejności na wydziały karne. Wprowadzenie nowatorskiego rozwiązania było możliwe dzięki projektowi realizowanemu wcześniej na Uniwersytecie Wrocławskim. Powstał on ze wsparciem finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autorami oprogramowania są firmy Sygnity oraz Zeto Świdnica.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL