Surowce i Chemia

Pracownicy Bogdanki mają już prawo do akcji kopalni

Po tym jak wczoraj Skarb Państwa obniżył swe udziały w Lubelskim Węglu Bogdanka o niespełna 5 proc. w spółce rozpoczyna się procedura udostępnienia i nieodpłatnego nabycia akcji przez uprawnionych do tego jej pracowników
Skarb sprzedał akcje kopalni za 116 mln zł (po 69 zł za sztukę). Udostepnienie akcji pracowniczych dotyczy 3,243 mln akcji B o wartości nominalnej 16,215 mln zł (5 zł sztuka). Po zakończeniu procedury udostępniania akcji serii B Skarb Państwa będzie posiadaczem 51 proc. akcji Bogdanki (teraz ma w kopalni ok. 60 proc. udziałów).
– Sprzedaż blisko 5 proc. akcji Bogdanki to suwerenna decyzja naszego udziałowca. Odbieram to jako realizację wcześniejszych planów i zapowiedzi dotyczących spółki – mówi prezes Bogdanki, Mirosław Taras. – Ta transakcja otwiera też drogę do uruchomienia procedur związanych z nieodpłatnym nabyciem akcji przez uprawnionych pracowników Bogdanki i załoga pozytywnie to odbierze – dodaje. Zwłaszcza, że akcje Bogdanki po wczorajszej transakcji kosztowały na zamknięciu wtorkowej sesji 71 zł. A to oznacza, że pracowniczy pakiet wart byłby 230,25 mln zł. Tomasz Zięba, rzecznik Bogdanki powiedział „Rz”, że harmonogram prac udostępniania akcji pracowniczych znany będzie w ciągu kilku najbliższych dni.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL