Dane gospodarcze

Za pięć lat łączność Bluetooth w 70 proc. komórek

Rzeczpospolita
Tylko w 2014 r. na całym świecie zostanie sprzedanych około 2 mld sztuk elektronicznych układów łączności bezprzewodowej Bluetooth – przewiduje firma badawcza ABI Research
To niemal dwa razy więcej niż szacunkowa wielkość sprzedaży tych urządzeń w 2009 r., która ma wynieść od 800 do 900 mln sztuk.
Ponad połowa układów dostarczonych na rynek w 2014 r. zostanie docelowo zamontowana w urządzeniach przenośnych, telefonach komórkowych, smartfonach i palmtopach. W tym samym roku na rynek ma trafić ok. 1,5 mld elektronicznych układów Wi-Fi, popularnego standardu bezprzewodowej łączności z Internetem. – Jednym z czynników, które będą napędzały wzrost sprzedaży układów Bluetooth, jest ich integracja z układami zapewniającymi inne funkcje, takie jak nawigacja GPS – stwierdził Philip Solis, dyrektor w ABI Research.
Według niego technologia Bluetooth w 2014 r. będzie obecna w 70 proc. wszystkich telefonów komórkowych oraz 83 proc. netbooków. Motorem napędowym będzie też nowy standard tej technologii, oznaczony 3.0. Jego specyfikację przyjęto wiosną tego roku. Urządzenia tego typu oprócz szybszego transferu danych (do 24 Mb/s w porównaniu z 3 Mb/s w obecnych układach) pobierają też mniej energii. Pozwoli to montować je w urządzeniach, w których dziś występują bardzo rzadko lub wcale, np. w osobistym sprzęcie medycznym monitorującym stan zdrowia osób chorych. Urządzenia wyposażone w Bluetooth 3.0 mają się pojawić na rynku w przyszłym roku.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL