Media

Tę tragedię telewizje pomijają

Indyjski chłopiec, chrześcijanin, w ruinach swego domu w wiosce w stanie Orissa na wschodzie Indii. W sierpniu 2008 r. zamieszkałą głównie przez chrześcijan wioskę spalili hinduiści. Mieszkańcy uciekli, szukając schronienia w lasach (fot: Biswaranjan Rout)
AP
Co roku na świecie giną tysiące prześladowanych chrześcijan. Dlaczego tak trudno trafić na film, który by o tym mówił?
– Media zamiast pokazywać prześladowania chrześcijan w świecie, czyli to, co powinno obchodzić 90 proc. Polaków – jako ochrzczonych i związanych z kulturą chrześcijańską – chętniej informują o walce z homofobią, z antysemityzmem – mówi Agnieszka Dzieduszycka, autorka wielu dokumentów o sytuacji chrześcijan na świecie, w tym tragedii chrześcijańskiej mniejszości w Sudanie.
Dzieduszycka pracuje dla działającej w Niemczech Catholic Radio and Television Network (CRTN), a związanej z organizacją Kirche in Not (Pomoc Kościołowi w Potrzebie). Żaden z filmów polskiej reżyserki nie trafił na szeroko rozreklamowany festiwal filmów o prawach człowieka Watch Docs, który od 4 do 13 grudnia odbywa się w Warszawie. O prześladowaniu chrześcijan nie mówi zresztą ani jeden z blisko 80 festiwalowych obrazów. – Kilka lat temu pokazywaliśmy nasze dokumenty na festiwalu filmów katolickich w Niepokalanowie, ale producent z tego zrezygnował. O Watch Docs może nie wiedzieć, podobnie jak ja nigdy o tym festiwalu nie słyszałam – mówi Dzieduszycka.
CRTN jest największym w Europie producentem filmów o sytuacji chrześcijan w świecie. W Kanadzie działa protestancka organizacja Voice of the Martyrs, dla której dokumenty w miejscach prześladowań kręcą amatorzy. Czasem producentami są telewizje publiczne. Telewizja Polska ani nie kupuje, ani nie produkuje tego typu filmów. – Nie ma zainteresowania tematem telewizji i twórców, którym brakuje wiedzy – mówi Paweł Woldan, reżyser wielu dokumentów o historii Kościoła w PRL. – Film dokumentalny w TVP umiera. TVP kilka lat temu pokazała dwa filmy Dzieduszyckiej o Sudanie, ale tylko dlatego, że jeden z nich „A wy nie płaczecie razem z nami” wygrał odbywający się w Warszawie XV Europejski Festiwal Telewizyjnych Programów Religijnych, nad którym TVP miała patronat. Filmy, których nie ma w telewizji publicznej, wyświetla komercyjna stacja Religia.tv. Pokazano w niej już kilkanaście dokumentów o prześladowaniach chrześcijan, także nakręconych przez publiczne telewizje francuską i niemiecką. Ekipa Religii.tv próbowała kręcić film w Indiach. Ale nie było to łatwe. – Trudno zrobić taki film bez współpracowników na danym terenie. Kosztuje więcej i potrzeba do niego ekipy szaleńców, która nie będzie się obawiać o własne bezpieczeństwo – mówi szef Religii.tv ks. Kazimierz Sowa. [ramka][srodtytul]Filmy o łamaniu praw człowieka[/srodtytul] Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs, organizowany w Polsce od 2001 roku, poświęcony jest prawom człowieka. W tym roku widzowie zobaczą filmy m.in. o sytuacji Tybetańczyków, obrończyni praw Ujgurów w Chinach, konflikcie libańskim czy karze śmierci. Zostanie pokazanych dziesięć filmów o Rosji i krajach postradzieckich, m.in. o okrucieństwie rosyjskich żołnierzy na Kaukazie, pracy zamordowanej rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej i o wojnie w Gruzji. W kategorii „Dyskretny urok propagandy” widzowie mogą obejrzeć pięć filmów, m.in. o kulisach powstawania telewizyjnego show prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza czy o manipulacji w amerykańskich spotach wyborczych. [i]—anie[/i][/ramka] [ramka][srodtytul]Gdzie prześladuje się chrześcijan [/srodtytul] Liczba 170 tysięcy chrześcijan zabijanych co roku jest według dr. Tomasza Korczyńskiego z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie liczbą zaniżoną, ale pewną. Potwierdzoną przez wiele niezwiązanych ze sobą organizacji. Obecnie w 75 krajach na świecie dochodzi do prześladowań chrześcijan, głównie w krajach komunistycznych i islamskich, gdzie obowiązuje szarijat. Oznacza to, że w co trzecim kraju na świecie łamie się podstawowe prawo człowieka do wolności religijnej.Szacuje się, że w XX wieku z powodu prześladowań religijnych zamordowano 45 milionów chrześcijan. [i]—e.cz.[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL