Biznes

Firmy zaczynają odchodzić od cięć zatrudnienia

Najnowsze sondaże pokazują, że przedsiębiorcy planują ustabilizować poziom zatrudnienia lub nawet je zwiększyć
Trzy nowe, niezależne od siebie badania wskazują na to, że sytuacja na rynku pracy będzie się stabilizować, a nawet poprawiać w pierwszych miesiącach 2010 r.
Według badania Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP 72 proc. pracodawców nie planuje w pierwszym półroczu przyszłego roku zmieniać wielkości zatrudnienia. 14 proc. firm chce nawet je zwiększyć, podczas gdy 11 proc. zakłada redukcje liczby pracowników. Niemal co czwarta firma chce podnieść wynagrodzenia, a obniżkę płac bierze pod uwagę tylko kilka procent pracodawców. [wyimek]40 procent firm planuje, wg badania BCC, wzrost zatrudnienia w 2010 r.[/wyimek]
Z kolei wyniki badania Business Centre Club wskazują, że wzrost zatrudnienia planuje 40 proc. firm. Z kolei redukcje ma w planach 11 proc. przedsiębiorstw. A z prowadzonego co kwartał badania firmy Manpower wynika, że przewaga firm planujących zatrudnienie nad tymi, które będą zwalniać pracowników, spadła, choć nieznacznie. Wynosi 4 proc. w porównaniu z 5 proc. zakładanymi wcześniej na IV kwartał tego roku. Najwięcej nowych etatów może powstać w instytucjach publicznych, transporcie i logistyce oraz firmach z branży finansowej. Redukcje czekają głównie rolnictwo.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL