Finanse

Posłowie tną wydatki świętych krów

Budżety publicznych instytucji będą ograniczone.
Rzeczpospolita
Komisja Finansów Publicznych przegłosowała wczoraj 107 poprawek do przyszłorocznego budżetu. Przeszły wyłącznie poprawki koalicji
– Komisja przyjęła zmiany porządkujące oraz uzgodnione wcześniej z Ministerstwem Finansów, wynikające ze zmian przepisów – tłumaczy Marek Zieliński z PO, członek Komisji Finansów Publicznych.
Posłowie zdecydowali o dość znacznym przycięciu budżetów świętych krów i przeznaczeniu tych pieniędzy na inne cele. Najwyższej Izbie Kontroli zabrano 10 mln zł i przekazano je na budowę szpitala warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Rzecznik praw obywatelskich stracił 1,3 mln zł na rzecz szkolnictwa wyższego, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie musiała ograniczyć swój przyszłoroczny budżet o 4 mln zł, aby wspomóc archiwa, centrum „Solidarność” oraz ochronę zabytków. Posłowie postanowili zabrać też 4 mln zł Instytutowi Pamięci Narodowej, aby przekazać dodatkowe środki na archiwa państwowe. Uszczuplono również wydatki samorządów na zakupy i potrzeby majątkowe, aby zasilić inwestycje w szkolnictwo wyższe (20 mln zł), Akademickie Centrum Innowacyjno-Dydaktyczne w Gdańsku (10 mln zł), wesprzeć kulturę fizyczną i sport w środowisku wiejskim i akademickim (10 mln zł) oraz komendy straży pożarnej – główne i powiatowe (8 mln zł).
Co ciekawe, zrozumienia u posłów nie znalazła prośba Janusza Palikota, aby 7,5 mln zł przeznaczyć na rozwój lotniska w regionie lubelskim. Komisja nie poparła poprawki, mimo że poparł ją rząd. Komisja zajęła się też wczoraj nowelizacją ustawy akcyzowej, która ma na celu zwiększenie obciążeń tym podatkiem wyrobów tytoniowych. Obecny na komisji wiceminister finansów Jacek Kapica wyjaśnił, że wpływy z akcyzy za wyroby tytoniowe będą w tym roku wyższe od planowanych. – Do końca października wyniosły 13 mld 169 mln zł, czyli 91 proc. z zaplanowanych na ten rok 14,4 mld zł – powiedział wiceminister. – Miesięcznie z akcyzy na wyroby tytoniowe wpływa ponad 1 mld zł, a więc do końca roku będziemy mieć ponad 15 mld zł. W ubiegłym roku wyniosły 13,45 mld zł. Co ciekawe, sprzedaż wyrobów tytoniowych w tym roku spadła o ok. 7 proc. Komisja Finansów przyjęła bez poprawek nowelizację – w jej wyniku w 2010 roku akcyza na papierosy wzrośnie o 5,19 proc., co spowoduje wzrost ceny paczki papierosów o ok. 33 grosze. W sumie wpływy z akcyzy powinny wzrosnąć o 530 mln zł. Komisja pozytywnie zaopiniowała też rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, przewidujący podniesienie limitu obrotów, zwalniającego z obowiązku płacenia VAT. W 2010 r. ma on wynosić 100 tys. zł, a w 2011 – 150 tys. zł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL