fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Phenian zabiera ludziom oszczędności

Władze Korei Północnej zarządziły wymianę pieniędzy. Wywołało to panikę wśród ludności.
Podobnie było w 1950 roku w Polsce – na zarządzonej przez komunistyczne władze wymianie ludność straciła dwie trzecie oszczędności. W Korei Północnej stare wony wymienione zostaną na nowe przy zastosowaniu przelicznika 1:100. Tak jednak można wymienić tylko 100 tys. starych wonów (równowartość 1150 złotych) na rodzinę.
Jak pisał anglojęzyczny portal „Daily NK” (relacjonujący wyłącznie wydarzenia z KRL-D), 1 grudnia zostało zwołane zebranie kierownictwa partii komunistycznej, po którym wydano dekret o wymianie. W nocy z wtorku na środę dekret został jednak zmieniony – górną kwotę do wymiany podniesiono ze 100 tys. do 150 tys. wonów. Potem jednak dokonano kolejnej zmiany. Dla kwot powyżej 100 tys. wonów wprowadzono przelicznik 1: 1000.
Oznacza to, że zamożniejsi Koreańczycy, w tym handlujący na bazarach, stracą ogromne pieniądze. Jak pisał „Daily NK”, obronną ręką wyjdą najbogatsi, bo nie przechowują wonów, ale dolary lub chińskie juany.
Wczoraj w Phenianie zamknięta była większość sklepów i restauracji. Drastycznie wzrosły ceny czarnorynkowe np. ryżu. W prowincji Północny Hamkyung para emerytów popełniła samobójstwo.
Władze ostrzegają przed niszczeniem banknotów, gdyż „znajduje się na nich portret Wielkiego Wodza” (zmarłego przywódcy KRLD Kim Ir Sena).
„Pierwszy raz od śmierci Wielkiego Wodza ludzie płakali na ulicach” – cytował „Daily NK” anonimowego rozmówcę z Shinuiju.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA